Sukeldume andmete maailma ElasticON kogemuse läbi.

CYBERS 7. dets. 2023

Seekordses KüberCASTi episoodis süvenesid Ronnie ja Siim Elasticu tehnoloogia põnevasse maailma ning selle mõjusse meie andmetepõhisele elule. Ronnie, kes külastas hiljuti Amsterdamis Elasticu kommuuniüritust, jagab uusi teadmisi ja kogemusi, mis rolli mängib Elastic suurte andmemahtude käitlemisel. Siin blogipostituses lühikokkuvõte episoodist.

Amsterdami päevaraamat: tulbid, tehnoloogia ja Elasticu imed

Ronnie alustab saadet värskete kogemustega hüppest Amsterdami kus toimus ElasticON.

Esimeseks jagatakse kohe mõtisklust tehnoloogilise maastiku kiirenevatest muutustest. „Muutuse kiirus pole kunagi nii kiire olnud. See ei ole enam mitte kunagi nii aeglane“. Just see lause sobib väga hästi praeguse ajajärgu kirjeldamiseks. Muutuste kiirusega käib kaasas ka andmete tootmine. Ronnie toob välja, et umbes kakskümmend aastat tagasi tootsid inimesed päevas umbes 180 megabaiti andmemahtu. Tänapäeval on see andmemaht hüppeliselt kasvanud (ca 2GB inimese kohta iga päev) ja väljakutse seisneb selle teabe tõhusas kasutamises.

Kogu selle teema juures on läbipõimunud sõna Elastic. Kuigi kuulates meenutab see pigem juttu hästi venivast kummist või ribast, siis tegemist on millegi enamaga. Elastic  on see, kes neid kolossaalseid andmehulki paindlikult hallata ja analüüsida, olles justkui majakaks, kes õigele teele valgust heidab.

Elastiline Elastic.

Mis selles Elasticus siis erilist on?

Alustuseks – ligipääsetavus. Nimelt saad seda täiesti tasuta kasutada, õppides nende kogukonna juhendite ja YouTube abil. Siim soovitab sellega kohe pihta hakata. Näiteks võta oma arvuti logi (vahetpole, Windows, Mac või Linux kasutajana), proovi saadud andmed Elasticusse saata ning vaata, mis süsteem sulle vastu peegeldab. Keerukamatel juhustel tasub spetsialist appi võtta!

Elasticu platvormil on kolm põhilist komponenti:

  • Logstach – avatud lähtekoodiga andmetöötluskonteiner, mis kogub andmed, teisendab need ja saadab kuhu vaja.
  • Elastic Search – hajutatud otsingu- ja analüüsimootor, mis hoiab sinu andmeid, teeb välkkiireid otsinguid ja täpsustab andmeid ja pakub hõlpsalt skaleeritavat analüüsivõimekust.
  • Kibana – see aitab sul visualiseerida oma andmeid ja teha analüüse alates klassikalisest ohuanalüüsist, logidest, otsinguanalüütikast kuni rakenduste monitoorimiseni.

Andmetepõhiseid otsuseid, analüüse ja trende on vaja nii küberturbe parendamisel, kasutajamugavuse tõstmisel ja müügi edendamisel.  Siinkohal on Elasticu lahendus heaks abiliseks. Lihtsustatult öeldes saad läbi nende pluginate ja tööriistade koguda kokku kõikvõimalikud logid ning nende lahendus suudab need andmed ilusti indekseerida ja protsessida, et saada vastused küsimustele, mida Sul vaja on  – KOHE! Näiteks Booking.com on andmete ja selle analüüsi olulisuse enda kasuks hästi tööle pannud.

Kuvatõmmis Elastic.com kodulehelt

Saates kuuled veel tõsisemaid ja veidi humoorikamaid seiku, näiteks kuidas on andmed ja nafta ühendatud, miks Ronnie end vanainimesena tundis (vihjeks ES|QL) ja miks kõvaketta peale karjuda.

Avame veidi sissejuhatuseks ka AI maailma, ning seda mitte klassikalise ChatCPT vaatest vaid GAI (ehk general AI) vaatest. Kasutades general AI’d kombineerituna Sinu enda andmetega saame GAI’le kontektsti – seda nii otsingu kui ka analüüsi vaates. Ehk tulevik on kontekstipõhise AI oma. Sellest räägime ka veel järgmistes saadetes lähemalt koos Elasticu ekspertidega!

Kuni sa veel Elasticu lahendusi ise täpsemalt ei uuri ja ElasticON’il ei osale, kuula seda episoodi ja jaga ka sõbraga – koos on ikka toredam avastada: #25 Suurandmed ja ElasticON

 

Jaga

Märksõnad

Märksõnad

Jaga

Viimased postitused

23. veebr. 2024

Andmeturbe ja tehisintellekti ajastu: strateegiline lähenemine digitaalsele transformatsioonile

Süvene andmeturbe ja tehisintellekti keerukesse, et mõista, kuidas need pöördelised tehnoloogiad muudavad äristrateegiaid ja tegevuse tõhusust.

Loe edasi
22. jaan. 2024

Kuidas alustada isikliku küberkaitsega?

Küberohud varitsevad meid kõikjal- loeme nendest uudistes ja teavituskampaaniaid on palju. Digitaalsetele varadele rakenduvad digitaalsed ohud- me võime jääda ilma oma andmetest, usaldusväärsusest või veel hullem- maisest varast. Piisab valesse kohta digitaalse allkirja jätmisest kui terve elu võib muutuda tundmatuseni. Loe postitust ja kuula seekordset episoodi, kust leiad olulised nõuanded ja strateegiad oma digitaalse identiteedi ja varade kaitsmiseks küberohtude eest.

Loe edasi
21. dets. 2023

Kuidas SOC analüütik päästab päeva: sissevaade küberturbe argipäeva

Seekord avavad Ronnie Jaanhold ja Siim Pajusaar ukse SOC (Security Operations Center) analüütiku rolli. See amet on küberturvalisuse lahutamatu osa, kuid paljudele seostub ametinimetusega rohkem küsimusi kui vastuseid.

Loe edasi

Kas teil on probleeme küberkurjategijatega? Kas arvate, et olete ohus?

Pakume laiahaardelist valikut küberturvalisuse teenuseid, tooteid ja lahendusi. Vajaliku lahenduse paneme kokku vastavalt iga organisatsiooni vajadustele.