Sukeldume andmete maailma ElasticON kogemuse läbi.

CYBERS 7. dets. 2023

Seekordses KüberCASTi episoodis süvenesid Ronnie ja Siim Elasticu tehnoloogia põnevasse maailma ning selle mõjusse meie andmetepõhisele elule. Ronnie, kes külastas hiljuti Amsterdamis Elasticu kommuuniüritust, jagab uusi teadmisi ja kogemusi, mis rolli mängib Elastic suurte andmemahtude käitlemisel. Siin blogipostituses lühikokkuvõte episoodist.

Amsterdami päevaraamat: tulbid, tehnoloogia ja Elasticu imed

Ronnie alustab saadet värskete kogemustega hüppest Amsterdami kus toimus ElasticON.

Esimeseks jagatakse kohe mõtisklust tehnoloogilise maastiku kiirenevatest muutustest. „Muutuse kiirus pole kunagi nii kiire olnud. See ei ole enam mitte kunagi nii aeglane“. Just see lause sobib väga hästi praeguse ajajärgu kirjeldamiseks. Muutuste kiirusega käib kaasas ka andmete tootmine. Ronnie toob välja, et umbes kakskümmend aastat tagasi tootsid inimesed päevas umbes 180 megabaiti andmemahtu. Tänapäeval on see andmemaht hüppeliselt kasvanud (ca 2GB inimese kohta iga päev) ja väljakutse seisneb selle teabe tõhusas kasutamises.

Kogu selle teema juures on läbipõimunud sõna Elastic. Kuigi kuulates meenutab see pigem juttu hästi venivast kummist või ribast, siis tegemist on millegi enamaga. Elastic  on see, kes neid kolossaalseid andmehulki paindlikult hallata ja analüüsida, olles justkui majakaks, kes õigele teele valgust heidab.

Elastiline Elastic.

Mis selles Elasticus siis erilist on?

Alustuseks – ligipääsetavus. Nimelt saad seda täiesti tasuta kasutada, õppides nende kogukonna juhendite ja YouTube abil. Siim soovitab sellega kohe pihta hakata. Näiteks võta oma arvuti logi (vahetpole, Windows, Mac või Linux kasutajana), proovi saadud andmed Elasticusse saata ning vaata, mis süsteem sulle vastu peegeldab. Keerukamatel juhustel tasub spetsialist appi võtta!

Elasticu platvormil on kolm põhilist komponenti:

  • Logstach – avatud lähtekoodiga andmetöötluskonteiner, mis kogub andmed, teisendab need ja saadab kuhu vaja.
  • Elastic Search – hajutatud otsingu- ja analüüsimootor, mis hoiab sinu andmeid, teeb välkkiireid otsinguid ja täpsustab andmeid ja pakub hõlpsalt skaleeritavat analüüsivõimekust.
  • Kibana – see aitab sul visualiseerida oma andmeid ja teha analüüse alates klassikalisest ohuanalüüsist, logidest, otsinguanalüütikast kuni rakenduste monitoorimiseni.

Andmetepõhiseid otsuseid, analüüse ja trende on vaja nii küberturbe parendamisel, kasutajamugavuse tõstmisel ja müügi edendamisel.  Siinkohal on Elasticu lahendus heaks abiliseks. Lihtsustatult öeldes saad läbi nende pluginate ja tööriistade koguda kokku kõikvõimalikud logid ning nende lahendus suudab need andmed ilusti indekseerida ja protsessida, et saada vastused küsimustele, mida Sul vaja on  – KOHE! Näiteks Booking.com on andmete ja selle analüüsi olulisuse enda kasuks hästi tööle pannud.

Kuvatõmmis Elastic.com kodulehelt

Saates kuuled veel tõsisemaid ja veidi humoorikamaid seiku, näiteks kuidas on andmed ja nafta ühendatud, miks Ronnie end vanainimesena tundis (vihjeks ES|QL) ja miks kõvaketta peale karjuda.

Avame veidi sissejuhatuseks ka AI maailma, ning seda mitte klassikalise ChatCPT vaatest vaid GAI (ehk general AI) vaatest. Kasutades general AI’d kombineerituna Sinu enda andmetega saame GAI’le kontektsti – seda nii otsingu kui ka analüüsi vaates. Ehk tulevik on kontekstipõhise AI oma. Sellest räägime ka veel järgmistes saadetes lähemalt koos Elasticu ekspertidega!

Kuni sa veel Elasticu lahendusi ise täpsemalt ei uuri ja ElasticON’il ei osale, kuula seda episoodi ja jaga ka sõbraga – koos on ikka toredam avastada: #25 Suurandmed ja ElasticON

 

Jaga

Märksõnad

Märksõnad

Jaga

Viimased postitused

4. juuni 2024

Küberturvalisus tootmisettevõttes – väljakutsed ja õppetunnid Hanza Grupi näitel

Kiirelt areneval digiajastul seisab tootmissektor silmitsi üha suurema hulga küberjulgeoleku ohtudega. Rahvusvaheliste ning keerukate operatsioonidega ettevõtted peavad need ohud juba eos maandama, et kaitsta kriitilist infrastruktuuri. Loe blogist ja kuula saadet, kuidas Hanza Grupp sellele kõigele lähenenud on.

Loe edasi
3. juuni 2024

Märgiline sündmus küberturbes: CYBERS on ametlikult osa NEVERHACK grupist

CYBERS ühines Euroopa juhtiva küberjulgeoleku kontserniga NEVERHACK SAS, et tugevdada turupositsiooni, laiendada haaret ja pakkuda klientidele lisaväärtust.

Loe edasi
21. märts 2024

Teenusedisain ja küberturvalisus käsikäes: Tänapäeva digitaalsete lahenduste alustalad

Tänapäeva kiiresti arenevas digimaailmas on ettevõtete edu võti pakkuda mitte ainult innovaatilisi, vaid ka turvalisi teenuseid. KüberCASTi viimases osas jagas Andres Kostiv, teenusedisaini ja kasutajakogemuse ekspert, olulisi teadmisi ja näpunäiteid, kuidas integreerida küberturvalisus teenusedisaini, et luua kliendikeskseid ja turvalisi digilahendusi.

Loe edasi

Kas teil on probleeme küberkurjategijatega? Kas arvate, et olete ohus?

Pakume laiahaardelist valikut küberturvalisuse teenuseid, tooteid ja lahendusi. Vajaliku lahenduse paneme kokku vastavalt iga organisatsiooni vajadustele.