Paroolid – Sinu digitaalne identiteet

CYBERS 3. juuli 2023

Ronnie Jaanhold ja Siim Pajusaar kutsusid KüberCast saatesse taas Enn Heinsoo, kellega seekord sukeldutakse taas paroolide põnevasse maailma. 

Ainuüksi paroolidest rääkimine ei tundu õige, tuleks siiski rääkida identiteedist, sest tegelikult on tegemist sellega, kuidas end internetis identifitseerime. Näiteks on võimalik end tuvastada ka sõrmejälje, silma või näovaatluse ehk biomeetria abil. Tasub meeles pidada, et biomeetrilised autentimismeetodid on ajas läinud üha kindlamaks ja paremaks, kuid sellegipoolest ei pruugi kõik olla ühtmoodi kvaliteetsed ning usaldusväärsed. Biomeetrial on alati väike eksimisruum, samas kui parool peab alati sada protsenti korrektne olema. Võib öelda, et biomeetriline tuvastus on siiski küllaltki usaldusväärne, sest tänapäeval saab selle abil juba näiteks ligipääsu oma pangakontodele ning pole ohtu, et tegemist oleks tüüpilise parooliga, mis lihtsalt mingil põhjusel “jalutama võiks minna”.  

Ilmselt ootavad mitmed meist aega, mil paroole enam ei ole vaja ning tekib paroolivaba autentimine (passwordless authentication), kus luuakse võimalus, et kasutaja saab seadmesse või teenusesse logida ükskõik kuskohast ilma parooli kasutamata ning turvalisusele järeleandmisi tegemata. Ehk teenuse saaja ja pakkuja on koos otsustanud kolmandat osapoolt ehk autentijat usaldada. Samas ei väsi KüberCast kordamast, et mitmetasandiline autentimine tuleks kõigil kasutusele võtta, sest see võib päästa nii mõnestki soovimatust sisselogimisest.  

Kui tänasest episoodist midagi meelde jätta, siis 

  • paroole tuleb hoida erinevates kohtades; 
  • kasuta paroolihaldurit; 
  • kasuta MFA’d 
  • ära anna ära oma identiteeti; 
  • lahkumise korral nõua, et Sinu kontod ja ligipääsud suletaks. 

 

KüberCast episoodi paroolidest, paroolihalduritest ja identiteedist kuula SIIT. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Viimased postitused

23. veebr. 2024

Andmeturbe ja tehisintellekti ajastu: strateegiline lähenemine digitaalsele transformatsioonile

Süvene andmeturbe ja tehisintellekti keerukesse, et mõista, kuidas need pöördelised tehnoloogiad muudavad äristrateegiaid ja tegevuse tõhusust.

Loe edasi
22. jaan. 2024

Kuidas alustada isikliku küberkaitsega?

Küberohud varitsevad meid kõikjal- loeme nendest uudistes ja teavituskampaaniaid on palju. Digitaalsetele varadele rakenduvad digitaalsed ohud- me võime jääda ilma oma andmetest, usaldusväärsusest või veel hullem- maisest varast. Piisab valesse kohta digitaalse allkirja jätmisest kui terve elu võib muutuda tundmatuseni. Loe postitust ja kuula seekordset episoodi, kust leiad olulised nõuanded ja strateegiad oma digitaalse identiteedi ja varade kaitsmiseks küberohtude eest.

Loe edasi
21. dets. 2023

Kuidas SOC analüütik päästab päeva: sissevaade küberturbe argipäeva

Seekord avavad Ronnie Jaanhold ja Siim Pajusaar ukse SOC (Security Operations Center) analüütiku rolli. See amet on küberturvalisuse lahutamatu osa, kuid paljudele seostub ametinimetusega rohkem küsimusi kui vastuseid.

Loe edasi

Kas teil on probleeme küberkurjategijatega? Kas arvate, et olete ohus?

Pakume laiahaardelist valikut küberturvalisuse teenuseid, tooteid ja lahendusi. Vajaliku lahenduse paneme kokku vastavalt iga organisatsiooni vajadustele.