Paroolid – Sinu digitaalne identiteet

CYBERS 3. juuli 2023

Ronnie Jaanhold ja Siim Pajusaar kutsusid KüberCast saatesse taas Enn Heinsoo, kellega seekord sukeldutakse taas paroolide põnevasse maailma. 

Ainuüksi paroolidest rääkimine ei tundu õige, tuleks siiski rääkida identiteedist, sest tegelikult on tegemist sellega, kuidas end internetis identifitseerime. Näiteks on võimalik end tuvastada ka sõrmejälje, silma või näovaatluse ehk biomeetria abil. Tasub meeles pidada, et biomeetrilised autentimismeetodid on ajas läinud üha kindlamaks ja paremaks, kuid sellegipoolest ei pruugi kõik olla ühtmoodi kvaliteetsed ning usaldusväärsed. Biomeetrial on alati väike eksimisruum, samas kui parool peab alati sada protsenti korrektne olema. Võib öelda, et biomeetriline tuvastus on siiski küllaltki usaldusväärne, sest tänapäeval saab selle abil juba näiteks ligipääsu oma pangakontodele ning pole ohtu, et tegemist oleks tüüpilise parooliga, mis lihtsalt mingil põhjusel “jalutama võiks minna”.  

Ilmselt ootavad mitmed meist aega, mil paroole enam ei ole vaja ning tekib paroolivaba autentimine (passwordless authentication), kus luuakse võimalus, et kasutaja saab seadmesse või teenusesse logida ükskõik kuskohast ilma parooli kasutamata ning turvalisusele järeleandmisi tegemata. Ehk teenuse saaja ja pakkuja on koos otsustanud kolmandat osapoolt ehk autentijat usaldada. Samas ei väsi KüberCast kordamast, et mitmetasandiline autentimine tuleks kõigil kasutusele võtta, sest see võib päästa nii mõnestki soovimatust sisselogimisest.  

Kui tänasest episoodist midagi meelde jätta, siis 

  • paroole tuleb hoida erinevates kohtades; 
  • kasuta paroolihaldurit; 
  • kasuta MFA’d 
  • ära anna ära oma identiteeti; 
  • lahkumise korral nõua, et Sinu kontod ja ligipääsud suletaks. 

 

KüberCast episoodi paroolidest, paroolihalduritest ja identiteedist kuula SIIT. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Viimased postitused

26. sept. 2023

Mõistatuslik sumiseja – UVB-76

UVB-76 ehk the buzzer, on üks neist müsteeriumidest, mis on köitnud nii amatöörraadio entusiaste kui ka vandenõuteoreetikuid. Seekordses KüberCASTi saates on Saatejuhtidel Ronnie Jaanholdil ja Siim Pajusaarel külas Andrus Aaslaid – raadiosignaalide ja signaalianalüüsi entusiast, kes on hobikorras pühendanud aastaid UVB-76 ja sarnaste fenomenide uurimisele. Räägime fenomenist nimega UVB-76 mis oma olemuselt tundub lihtsalt sumisev raadiojaam kuid selle taga on peitumas palju muud.

Loe edasi
11. sept. 2023

Kes, mis ja miks on ISO 27001?

Saates räägitakse täpsemalt ISO 27001 standardist, selle vajalikkusest ning ka auditeerimisprotsessist. Selgeks saab see, et ISO 27001 sertifikaat on võimas tööriist infoturbe tagamiseks ja klientide usalduse suurendamiseks.

Loe edasi
28. aug. 2023

Tõus traditsioonilisest IT konverentsist tulevikku suunatud turvalisuse edendajani

Security Summit oli algupäraselt klassikaline IT konverents, mille peamiseks sihtgrupiks olid tehnilised spetsialistid. Konverentsi põhieesmärk on aga palju suurem – tõsta ühiskonna teadlikkust küberturvalisusest tervikuna. Seda mitte ainult IT-spetsialistidele, vaid kõigile, kes puutuvad kokku digitaalsete seadmete ja teenustega. Sel aastal on toimumas juba 14. Security Summit, olles suurem ja sisukam kui kunagi varem.

Loe edasi

Kas teil on probleeme küberkurjategijatega? Kas arvate, et olete ohus?

Pakume laiahaardelist valikut küberturvalisuse teenuseid, tooteid ja lahendusi. Vajaliku lahenduse paneme kokku vastavalt iga organisatsiooni vajadustele.