Mis värk nende paroolidega on ja miks need nii ärritavad on?

CYBERS 19. juuni 2023

KüberCast kutsus endale külla Enn Heinsoo, kes arutleb koos Ronnie Jaanholdi ja Siim Pajusaarega, et mis värk nende paroolidega on – miks neid vaja on, miks neid nii palju on ja kuidas selles paroolimöllus ellu jääda. 

Võib öelda, et parool on saladus, mis koos teatud keskkonna kasutajanimega loob identiteedi konkreetse süsteemi ees. Identiteedist räägime mõni teine kord ja seekord keskendume ainult paroolidele, sest just see on teema, mis kõige rohkem närvirakke kulutab. 

Paroolidega kaasneb mitmeid erinevaid probleeme ja neid võib tegelikult loetlema jäädagi. Esiteks on kontosid ja paroole nii palju (juhul kui kasutad igal pool korduvalt ühte parooli, siis see siin on Sinu märguanne, et vaheta paroolid ära!), et neid ei jaksa hallata. Paroolide haldamiseks on erinevaid programme ja äppe, et isegi nendes navigeerimine on lõpuks paras peavalu. Paroolide pikkus, sümbolite kasutamine ja paroolide taaskasutamine viib uute probleemideni. Ehk nagu aru saate, on paroolide maailm täielik nõiaring, mis kunagi otsa ei saa. 

Inimestel on kombeks oma paroole taaskasutada ning samuti kiputakse sama parooli lihtsal moel varieerima. Eeldusel, et mingil kujul räsi on olemas, siis on 90% paroolidest võimalik häkkida kuue tunni või veel lühema ajaga. Näiteks kaheksast sümbolist koosnev parool muugitakse lahti tunniga. 

Selleks, et paroolimaailmas elu natukenegi kergem oleks, soovitab KüberCast võtta kasutusele paroolihalduri programmi ja paneb südamele, et on eriti hea kui Sa kasutajana kõiki oma paroole ise ei tea.  

Kui tänasest episoodist endaga midagi veel igapäevaellu kaasa võtta, siis selleks on parooli elementaarsete hügieenireeglite järgimine.  

 

  • Korduvkasutatavad paroolid ja sama parooli varieerimine on no-go 
  • Kui suudad parooli meelde jätta, pole see hea parool
  • Ära lase süsteemil paroolivahetust meelde tuletada, vaid vaheta parooli sagedamini 
  • Parool peab olema vähemalt 15 sümbolit pikk 
  • Võta kasutusele MFA

Ennu, Siimu ja Ronnie mõtteid paroolidest kuula SIIT! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Viimased postitused

23. veebr. 2024

Andmeturbe ja tehisintellekti ajastu: strateegiline lähenemine digitaalsele transformatsioonile

Süvene andmeturbe ja tehisintellekti keerukesse, et mõista, kuidas need pöördelised tehnoloogiad muudavad äristrateegiaid ja tegevuse tõhusust.

Loe edasi
22. jaan. 2024

Kuidas alustada isikliku küberkaitsega?

Küberohud varitsevad meid kõikjal- loeme nendest uudistes ja teavituskampaaniaid on palju. Digitaalsetele varadele rakenduvad digitaalsed ohud- me võime jääda ilma oma andmetest, usaldusväärsusest või veel hullem- maisest varast. Piisab valesse kohta digitaalse allkirja jätmisest kui terve elu võib muutuda tundmatuseni. Loe postitust ja kuula seekordset episoodi, kust leiad olulised nõuanded ja strateegiad oma digitaalse identiteedi ja varade kaitsmiseks küberohtude eest.

Loe edasi
21. dets. 2023

Kuidas SOC analüütik päästab päeva: sissevaade küberturbe argipäeva

Seekord avavad Ronnie Jaanhold ja Siim Pajusaar ukse SOC (Security Operations Center) analüütiku rolli. See amet on küberturvalisuse lahutamatu osa, kuid paljudele seostub ametinimetusega rohkem küsimusi kui vastuseid.

Loe edasi

Kas teil on probleeme küberkurjategijatega? Kas arvate, et olete ohus?

Pakume laiahaardelist valikut küberturvalisuse teenuseid, tooteid ja lahendusi. Vajaliku lahenduse paneme kokku vastavalt iga organisatsiooni vajadustele.