Mis värk nende paroolidega on ja miks need nii ärritavad on?

CYBERS 19. juuni 2023

KüberCast kutsus endale külla Enn Heinsoo, kes arutleb koos Ronnie Jaanholdi ja Siim Pajusaarega, et mis värk nende paroolidega on – miks neid vaja on, miks neid nii palju on ja kuidas selles paroolimöllus ellu jääda. 

Võib öelda, et parool on saladus, mis koos teatud keskkonna kasutajanimega loob identiteedi konkreetse süsteemi ees. Identiteedist räägime mõni teine kord ja seekord keskendume ainult paroolidele, sest just see on teema, mis kõige rohkem närvirakke kulutab. 

Paroolidega kaasneb mitmeid erinevaid probleeme ja neid võib tegelikult loetlema jäädagi. Esiteks on kontosid ja paroole nii palju (juhul kui kasutad igal pool korduvalt ühte parooli, siis see siin on Sinu märguanne, et vaheta paroolid ära!), et neid ei jaksa hallata. Paroolide haldamiseks on erinevaid programme ja äppe, et isegi nendes navigeerimine on lõpuks paras peavalu. Paroolide pikkus, sümbolite kasutamine ja paroolide taaskasutamine viib uute probleemideni. Ehk nagu aru saate, on paroolide maailm täielik nõiaring, mis kunagi otsa ei saa. 

Inimestel on kombeks oma paroole taaskasutada ning samuti kiputakse sama parooli lihtsal moel varieerima. Eeldusel, et mingil kujul räsi on olemas, siis on 90% paroolidest võimalik häkkida kuue tunni või veel lühema ajaga. Näiteks kaheksast sümbolist koosnev parool muugitakse lahti tunniga. 

Selleks, et paroolimaailmas elu natukenegi kergem oleks, soovitab KüberCast võtta kasutusele paroolihalduri programmi ja paneb südamele, et on eriti hea kui Sa kasutajana kõiki oma paroole ise ei tea.  

Kui tänasest episoodist endaga midagi veel igapäevaellu kaasa võtta, siis selleks on parooli elementaarsete hügieenireeglite järgimine.  

 

  • Korduvkasutatavad paroolid ja sama parooli varieerimine on no-go 
  • Kui suudad parooli meelde jätta, pole see hea parool
  • Ära lase süsteemil paroolivahetust meelde tuletada, vaid vaheta parooli sagedamini 
  • Parool peab olema vähemalt 15 sümbolit pikk 
  • Võta kasutusele MFA

Ennu, Siimu ja Ronnie mõtteid paroolidest kuula SIIT! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Viimased postitused

26. sept. 2023

Mõistatuslik sumiseja – UVB-76

UVB-76 ehk the buzzer, on üks neist müsteeriumidest, mis on köitnud nii amatöörraadio entusiaste kui ka vandenõuteoreetikuid. Seekordses KüberCASTi saates on Saatejuhtidel Ronnie Jaanholdil ja Siim Pajusaarel külas Andrus Aaslaid – raadiosignaalide ja signaalianalüüsi entusiast, kes on hobikorras pühendanud aastaid UVB-76 ja sarnaste fenomenide uurimisele. Räägime fenomenist nimega UVB-76 mis oma olemuselt tundub lihtsalt sumisev raadiojaam kuid selle taga on peitumas palju muud.

Loe edasi
11. sept. 2023

Kes, mis ja miks on ISO 27001?

Saates räägitakse täpsemalt ISO 27001 standardist, selle vajalikkusest ning ka auditeerimisprotsessist. Selgeks saab see, et ISO 27001 sertifikaat on võimas tööriist infoturbe tagamiseks ja klientide usalduse suurendamiseks.

Loe edasi
28. aug. 2023

Tõus traditsioonilisest IT konverentsist tulevikku suunatud turvalisuse edendajani

Security Summit oli algupäraselt klassikaline IT konverents, mille peamiseks sihtgrupiks olid tehnilised spetsialistid. Konverentsi põhieesmärk on aga palju suurem – tõsta ühiskonna teadlikkust küberturvalisusest tervikuna. Seda mitte ainult IT-spetsialistidele, vaid kõigile, kes puutuvad kokku digitaalsete seadmete ja teenustega. Sel aastal on toimumas juba 14. Security Summit, olles suurem ja sisukam kui kunagi varem.

Loe edasi

Kas teil on probleeme küberkurjategijatega? Kas arvate, et olete ohus?

Pakume laiahaardelist valikut küberturvalisuse teenuseid, tooteid ja lahendusi. Vajaliku lahenduse paneme kokku vastavalt iga organisatsiooni vajadustele.