Leidsid maast mälupulga – õnn või õnnetus – irdseadmetega seotud riskid 

CYBERS 15. aug. 2023

Kas oled kunagi mõelnud, kuskohast tänapäeval mälupulki hankida ja milliseid riske need endaga kaasa võivad tuua?   

 Siin on mõned viisid, kuidas mälupulk võib sinu teele sattuda: 

  1. Ostad poest: See on ilmselt kõige tavalisem viis mälupulga hankimiseks. Kuid kas oled teadlik, et ka uhiuued mälupulgad võivad olla ohtlikud, kui neisse on sisse imbunud pahavara? 
  2. Leiad maast: Kuigi see võib tunduda kui õnnelik leid, võib mälupulkade juhuslik korjamine tekitada ootamatuid probleeme. Kes teab, mis võib seal peidus olla? 
  3. Laenad kolleegilt: Jagamine on hoolimine, kuid jagatud mälupulk võib kaasa tuua soovimatuid külalisi sinu seadmesse. 
  4. Messidelt: Messidel pakutakse sageli tasuta meeneid, sealhulgas mälupulki. Kuid kas sa oled kindel nende ohutuses? 
  5. Omavalitsused, linnad, ettevõtted: Mõnikord jagatakse mälupulki reklaamkingitusena või infomaterjalidega. Kuid kas need on piisavalt turvalised?

Võõrad irdseadmed võivad endas kanda mitmesugust pahavara ja ohtlikke programme, mis on mõeldud sinu seadme või andmete kahjustamiseks või varastamiseks. Pahavarade valik on kahjuks suur ja lai, näiteks troojalased, nuuskurid, ransomware, klaviatuuripüüdjad, botid ja nii edasi. 

Siiski vahepeal peame neid kasutama kuid kuidas end kaitsta? Siin on mõned näpunäited: 

  • Kasuta usaldusväärseid allikaid: Kui võimalik, osta mälupulki usaldusväärsetest kauplustest või tootjatelt. 
  • Hoolikas kontroll: Enne mälupulga kasutamist skanneeri see pahavara suhtes (või palu it-teadlikul sõbral seda teha). 
  • Ära lenda hooletult: Ära korja maast suvalisi mälupulki, sest need võivad sisaldada ohtlikke andmeid ning programme. 
  • Keeldu jagamisest: Väldi teiste inimeste mälupulkade laenamist või oma pulga jagamist. 
  • Kaitse oma seadet: Kasuta tugevat viirusetõrjet ja tulemüüri, et hoida oma seadmed turvalisena. 

Lisaks räägime saates Stuxneti teemal, mis tõi Iraani tuumaprogrammile läbi mälupulga tõsist kahju ning avame seadmete varjatud potentsiaali olla palju enamat kui lihtsalt andmekandja.Lisaks klassikalistele irdseadmetele ja nende ohtudele, tasub teada ka aina populaarsemaks muutunud laadimisvõimalustest nii bussis ja festivalidel ja kohvikutes… Kas need toredad võimalused laevad tõesti ainult telefoni või võib sealt ka mõni pahavara samal ajal telefoni jõuda? 

KüberCast´i seekordses osas räägivad saatejuhid Ronnie Jaanhold ja Siim Pajusaar irdseadmetest ning nendes peituvates pahavaradest. Kuula seekordset episoodi, et olla teadlikum ning räägi neid teadmisi ka sõbrale edasi – koos hoiame kübermaailma turvalisemana!  KUULA SIIT. 

 

Viimased postitused

23. veebr. 2024

Andmeturbe ja tehisintellekti ajastu: strateegiline lähenemine digitaalsele transformatsioonile

Süvene andmeturbe ja tehisintellekti keerukesse, et mõista, kuidas need pöördelised tehnoloogiad muudavad äristrateegiaid ja tegevuse tõhusust.

Loe edasi
22. jaan. 2024

Kuidas alustada isikliku küberkaitsega?

Küberohud varitsevad meid kõikjal- loeme nendest uudistes ja teavituskampaaniaid on palju. Digitaalsetele varadele rakenduvad digitaalsed ohud- me võime jääda ilma oma andmetest, usaldusväärsusest või veel hullem- maisest varast. Piisab valesse kohta digitaalse allkirja jätmisest kui terve elu võib muutuda tundmatuseni. Loe postitust ja kuula seekordset episoodi, kust leiad olulised nõuanded ja strateegiad oma digitaalse identiteedi ja varade kaitsmiseks küberohtude eest.

Loe edasi
21. dets. 2023

Kuidas SOC analüütik päästab päeva: sissevaade küberturbe argipäeva

Seekord avavad Ronnie Jaanhold ja Siim Pajusaar ukse SOC (Security Operations Center) analüütiku rolli. See amet on küberturvalisuse lahutamatu osa, kuid paljudele seostub ametinimetusega rohkem küsimusi kui vastuseid.

Loe edasi

Kas teil on probleeme küberkurjategijatega? Kas arvate, et olete ohus?

Pakume laiahaardelist valikut küberturvalisuse teenuseid, tooteid ja lahendusi. Vajaliku lahenduse paneme kokku vastavalt iga organisatsiooni vajadustele.