Leidsid maast mälupulga – õnn või õnnetus – irdseadmetega seotud riskid 

CYBERS 15. aug. 2023

Kas oled kunagi mõelnud, kuskohast tänapäeval mälupulki hankida ja milliseid riske need endaga kaasa võivad tuua?   

 Siin on mõned viisid, kuidas mälupulk võib sinu teele sattuda: 

  1. Ostad poest: See on ilmselt kõige tavalisem viis mälupulga hankimiseks. Kuid kas oled teadlik, et ka uhiuued mälupulgad võivad olla ohtlikud, kui neisse on sisse imbunud pahavara? 
  2. Leiad maast: Kuigi see võib tunduda kui õnnelik leid, võib mälupulkade juhuslik korjamine tekitada ootamatuid probleeme. Kes teab, mis võib seal peidus olla? 
  3. Laenad kolleegilt: Jagamine on hoolimine, kuid jagatud mälupulk võib kaasa tuua soovimatuid külalisi sinu seadmesse. 
  4. Messidelt: Messidel pakutakse sageli tasuta meeneid, sealhulgas mälupulki. Kuid kas sa oled kindel nende ohutuses? 
  5. Omavalitsused, linnad, ettevõtted: Mõnikord jagatakse mälupulki reklaamkingitusena või infomaterjalidega. Kuid kas need on piisavalt turvalised?

Võõrad irdseadmed võivad endas kanda mitmesugust pahavara ja ohtlikke programme, mis on mõeldud sinu seadme või andmete kahjustamiseks või varastamiseks. Pahavarade valik on kahjuks suur ja lai, näiteks troojalased, nuuskurid, ransomware, klaviatuuripüüdjad, botid ja nii edasi. 

Siiski vahepeal peame neid kasutama kuid kuidas end kaitsta? Siin on mõned näpunäited: 

  • Kasuta usaldusväärseid allikaid: Kui võimalik, osta mälupulki usaldusväärsetest kauplustest või tootjatelt. 
  • Hoolikas kontroll: Enne mälupulga kasutamist skanneeri see pahavara suhtes (või palu it-teadlikul sõbral seda teha). 
  • Ära lenda hooletult: Ära korja maast suvalisi mälupulki, sest need võivad sisaldada ohtlikke andmeid ning programme. 
  • Keeldu jagamisest: Väldi teiste inimeste mälupulkade laenamist või oma pulga jagamist. 
  • Kaitse oma seadet: Kasuta tugevat viirusetõrjet ja tulemüüri, et hoida oma seadmed turvalisena. 

Lisaks räägime saates Stuxneti teemal, mis tõi Iraani tuumaprogrammile läbi mälupulga tõsist kahju ning avame seadmete varjatud potentsiaali olla palju enamat kui lihtsalt andmekandja.Lisaks klassikalistele irdseadmetele ja nende ohtudele, tasub teada ka aina populaarsemaks muutunud laadimisvõimalustest nii bussis ja festivalidel ja kohvikutes… Kas need toredad võimalused laevad tõesti ainult telefoni või võib sealt ka mõni pahavara samal ajal telefoni jõuda? 

KüberCast´i seekordses osas räägivad saatejuhid Ronnie Jaanhold ja Siim Pajusaar irdseadmetest ning nendes peituvates pahavaradest. Kuula seekordset episoodi, et olla teadlikum ning räägi neid teadmisi ka sõbrale edasi – koos hoiame kübermaailma turvalisemana!  KUULA SIIT. 

 

Viimased postitused

26. sept. 2023

Mõistatuslik sumiseja – UVB-76

UVB-76 ehk the buzzer, on üks neist müsteeriumidest, mis on köitnud nii amatöörraadio entusiaste kui ka vandenõuteoreetikuid. Seekordses KüberCASTi saates on Saatejuhtidel Ronnie Jaanholdil ja Siim Pajusaarel külas Andrus Aaslaid – raadiosignaalide ja signaalianalüüsi entusiast, kes on hobikorras pühendanud aastaid UVB-76 ja sarnaste fenomenide uurimisele. Räägime fenomenist nimega UVB-76 mis oma olemuselt tundub lihtsalt sumisev raadiojaam kuid selle taga on peitumas palju muud.

Loe edasi
11. sept. 2023

Kes, mis ja miks on ISO 27001?

Saates räägitakse täpsemalt ISO 27001 standardist, selle vajalikkusest ning ka auditeerimisprotsessist. Selgeks saab see, et ISO 27001 sertifikaat on võimas tööriist infoturbe tagamiseks ja klientide usalduse suurendamiseks.

Loe edasi
28. aug. 2023

Tõus traditsioonilisest IT konverentsist tulevikku suunatud turvalisuse edendajani

Security Summit oli algupäraselt klassikaline IT konverents, mille peamiseks sihtgrupiks olid tehnilised spetsialistid. Konverentsi põhieesmärk on aga palju suurem – tõsta ühiskonna teadlikkust küberturvalisusest tervikuna. Seda mitte ainult IT-spetsialistidele, vaid kõigile, kes puutuvad kokku digitaalsete seadmete ja teenustega. Sel aastal on toimumas juba 14. Security Summit, olles suurem ja sisukam kui kunagi varem.

Loe edasi

Kas teil on probleeme küberkurjategijatega? Kas arvate, et olete ohus?

Pakume laiahaardelist valikut küberturvalisuse teenuseid, tooteid ja lahendusi. Vajaliku lahenduse paneme kokku vastavalt iga organisatsiooni vajadustele.