Küpsisepuru

CYBERS 22. mai 2023

Küberhuviliste podcast Kübercast’i saatejuhid Ronnie Jaanhold ja Siim Pajusaar võtavad seekord luubi alla küpsised. Tänane saade on inspireeritud raamatust “Teekond allikale”, kus räägitakse armulauast. Paljud teavad, et armulauas jagatakse veini ja küpsiseid. Internetis ei jagata veini, küll aga ohtralt küpsiseid. Saates kergitatakse saladuskate interneti küpsistelt ja räägitakse küpsisepurust.

Päevakajaliste uudiste rubriigis räägib Siim sellest, miks Telegrami kasutamine pole turvaline. Tarkvara võib ju olla turvaline ja häkkimiskindel, kuid kui kasutaja avab ukse ja kutsub külalised sisse, siis ei aita ükski tehnoloogia.

Miks meil küpsiseid vaja on? Lihtne vastus on, et internet oleks muidu igav. Küpsised aitavad jälgida kasutaja internetisessiooni – loovad kasutajamugavust, kuid salvestavad ka kasutaja tegevust. Näiteks saab küpsiste abil teada, kes Sa oled, kuhu klikid ja mida ostukorvi paned. Olemas on ka jälgimisküpsised, mis suhtlevad isegi erinevate lehtedega.

Tundub, et terve internet on küpsiseid täis. Ilmselt märkame küpsiste kohalolu ja olemasolu enam GDPR’i tõttu, sest peame paljudel veebilehtedel küpsiste kasutamisega nõustuma. Võib öelda, et GDPR on nagu Toiduamet, mis reguleerib küpsiseid, sest need sisaldavad isikuandmeid.

Kas ja kui palju kasutajad üldse küpsistega nõustumisele mõtlevad? Ilmselt mitte eriti, sest paljudel lehtedel on nendega vaja nõustuda ja mittenõustumine on tehtud keeruliseks, kuid mitte võimatuks. Mis saab siis, kui pahalane Su küpsised kätte saab? Nende jaoks on kõige magusamad autentimisküpsised, mida saab kelm ise kasutada, aga ka edasi müüa. Küpsis või küpsisepuru võib lekkida näiteks lihtsate klikkide kaudu, seega alati tuleb oma klikkidele mõelda. Ka näiteks uuendamata veebibrauseri haavatavus võib lubada välisel päringul küpsistele ligipääsu. Seega veebibrauser tuleb alati värskena hoida! Lisaks tuleks vähemalt korra kuus (korra nädalas on veel parem) veebibrauseri turvalisuse seadistuses küpsiseid kustutada. Muidugi kõige lihtsam on “vähem küpsiseid süüa” ehk teha oma elu natuke ebamugavamaks ning mitte kõikide pakutavate küpsistega nõustuda.

Kuula SIIT, mis on küpsised, küpsisepuru ja kuidas on need seotud küberturvalisuse ja privaatsusega. Kui kuulsid saates midagi huvitavat, siis räägi sellest sõbrale ja soovita kuulata meie vanu kui ka uusi KüberCast’e.

Viimased postitused

23. veebr. 2024

Andmeturbe ja tehisintellekti ajastu: strateegiline lähenemine digitaalsele transformatsioonile

Süvene andmeturbe ja tehisintellekti keerukesse, et mõista, kuidas need pöördelised tehnoloogiad muudavad äristrateegiaid ja tegevuse tõhusust.

Loe edasi
22. jaan. 2024

Kuidas alustada isikliku küberkaitsega?

Küberohud varitsevad meid kõikjal- loeme nendest uudistes ja teavituskampaaniaid on palju. Digitaalsetele varadele rakenduvad digitaalsed ohud- me võime jääda ilma oma andmetest, usaldusväärsusest või veel hullem- maisest varast. Piisab valesse kohta digitaalse allkirja jätmisest kui terve elu võib muutuda tundmatuseni. Loe postitust ja kuula seekordset episoodi, kust leiad olulised nõuanded ja strateegiad oma digitaalse identiteedi ja varade kaitsmiseks küberohtude eest.

Loe edasi
21. dets. 2023

Kuidas SOC analüütik päästab päeva: sissevaade küberturbe argipäeva

Seekord avavad Ronnie Jaanhold ja Siim Pajusaar ukse SOC (Security Operations Center) analüütiku rolli. See amet on küberturvalisuse lahutamatu osa, kuid paljudele seostub ametinimetusega rohkem küsimusi kui vastuseid.

Loe edasi

Kas teil on probleeme küberkurjategijatega? Kas arvate, et olete ohus?

Pakume laiahaardelist valikut küberturvalisuse teenuseid, tooteid ja lahendusi. Vajaliku lahenduse paneme kokku vastavalt iga organisatsiooni vajadustele.