Küpsisepuru

CYBERS 22. mai 2023

Küberhuviliste podcast Kübercast’i saatejuhid Ronnie Jaanhold ja Siim Pajusaar võtavad seekord luubi alla küpsised. Tänane saade on inspireeritud raamatust “Teekond allikale”, kus räägitakse armulauast. Paljud teavad, et armulauas jagatakse veini ja küpsiseid. Internetis ei jagata veini, küll aga ohtralt küpsiseid. Saates kergitatakse saladuskate interneti küpsistelt ja räägitakse küpsisepurust.

Päevakajaliste uudiste rubriigis räägib Siim sellest, miks Telegrami kasutamine pole turvaline. Tarkvara võib ju olla turvaline ja häkkimiskindel, kuid kui kasutaja avab ukse ja kutsub külalised sisse, siis ei aita ükski tehnoloogia.

Miks meil küpsiseid vaja on? Lihtne vastus on, et internet oleks muidu igav. Küpsised aitavad jälgida kasutaja internetisessiooni – loovad kasutajamugavust, kuid salvestavad ka kasutaja tegevust. Näiteks saab küpsiste abil teada, kes Sa oled, kuhu klikid ja mida ostukorvi paned. Olemas on ka jälgimisküpsised, mis suhtlevad isegi erinevate lehtedega.

Tundub, et terve internet on küpsiseid täis. Ilmselt märkame küpsiste kohalolu ja olemasolu enam GDPR’i tõttu, sest peame paljudel veebilehtedel küpsiste kasutamisega nõustuma. Võib öelda, et GDPR on nagu Toiduamet, mis reguleerib küpsiseid, sest need sisaldavad isikuandmeid.

Kas ja kui palju kasutajad üldse küpsistega nõustumisele mõtlevad? Ilmselt mitte eriti, sest paljudel lehtedel on nendega vaja nõustuda ja mittenõustumine on tehtud keeruliseks, kuid mitte võimatuks. Mis saab siis, kui pahalane Su küpsised kätte saab? Nende jaoks on kõige magusamad autentimisküpsised, mida saab kelm ise kasutada, aga ka edasi müüa. Küpsis või küpsisepuru võib lekkida näiteks lihtsate klikkide kaudu, seega alati tuleb oma klikkidele mõelda. Ka näiteks uuendamata veebibrauseri haavatavus võib lubada välisel päringul küpsistele ligipääsu. Seega veebibrauser tuleb alati värskena hoida! Lisaks tuleks vähemalt korra kuus (korra nädalas on veel parem) veebibrauseri turvalisuse seadistuses küpsiseid kustutada. Muidugi kõige lihtsam on “vähem küpsiseid süüa” ehk teha oma elu natuke ebamugavamaks ning mitte kõikide pakutavate küpsistega nõustuda.

Kuula SIIT, mis on küpsised, küpsisepuru ja kuidas on need seotud küberturvalisuse ja privaatsusega. Kui kuulsid saates midagi huvitavat, siis räägi sellest sõbrale ja soovita kuulata meie vanu kui ka uusi KüberCast’e.

Viimased postitused

4. juuni 2024

Küberturvalisus tootmisettevõttes – väljakutsed ja õppetunnid Hanza Grupi näitel

Kiirelt areneval digiajastul seisab tootmissektor silmitsi üha suurema hulga küberjulgeoleku ohtudega. Rahvusvaheliste ning keerukate operatsioonidega ettevõtted peavad need ohud juba eos maandama, et kaitsta kriitilist infrastruktuuri. Loe blogist ja kuula saadet, kuidas Hanza Grupp sellele kõigele lähenenud on.

Loe edasi
3. juuni 2024

Märgiline sündmus küberturbes: CYBERS on ametlikult osa NEVERHACK grupist

CYBERS ühines Euroopa juhtiva küberjulgeoleku kontserniga NEVERHACK SAS, et tugevdada turupositsiooni, laiendada haaret ja pakkuda klientidele lisaväärtust.

Loe edasi
21. märts 2024

Teenusedisain ja küberturvalisus käsikäes: Tänapäeva digitaalsete lahenduste alustalad

Tänapäeva kiiresti arenevas digimaailmas on ettevõtete edu võti pakkuda mitte ainult innovaatilisi, vaid ka turvalisi teenuseid. KüberCASTi viimases osas jagas Andres Kostiv, teenusedisaini ja kasutajakogemuse ekspert, olulisi teadmisi ja näpunäiteid, kuidas integreerida küberturvalisus teenusedisaini, et luua kliendikeskseid ja turvalisi digilahendusi.

Loe edasi

Kas teil on probleeme küberkurjategijatega? Kas arvate, et olete ohus?

Pakume laiahaardelist valikut küberturvalisuse teenuseid, tooteid ja lahendusi. Vajaliku lahenduse paneme kokku vastavalt iga organisatsiooni vajadustele.