Kuidas SOC analüütik päästab päeva: sissevaade küberturbe argipäeva

CYBERS 21. dets. 2023

Tere tulemast küberturbe maailma südamesse! Viimases KüberCAST episoodis avasid Ronnie Jaanhold ja Siim Pajusaar ukse SOC (Security Operations Center) analüütiku igapäevaelusse. See amet on küberturvalisuse lahutamatu osa, kuid paljudele seostub ametinimetusega rohkem küsimusi kui vastuseid. Postituses teeme kiire kokkuvõtte peamistest teemadest.

SOC analüütik on justkui digimaailma valvur. Nende ülesandeks on jälgida organisatsiooni võrguliiklust, tuvastada ja reageerida turvaintsidentidele. Siim, kes on oma taustalt teadustöö kogemusega hoopis teisest valdkonnast, kirjeldab seda kui põnevat ja dünaamilist rolli, kus iga päev pakub uusi väljakutseid ja õppimisvõimalusi.

Küberturbe analüütiku igapäev

Igapäevatöö peamisteks märksõnadeks on analüüs ja avastamine. Päev algab süsteemi kontrollimisega ja jätkub erinevate turvaintsidentide analüüsiga. Siim selgitab, et töö hõlmab erinevate juhtumite triaaži, kus esmane ülesanne on tuvastada, kas tegemist on tõelise turvaintsidendiga või valehäirega. Seejärel järgneb põhjalikum analüüs, et mõista juhtumi ulatust ja põhjuseid.

SOC analüütiku töö on sarnane detektiivitööga – väikesed infokillud tuleb kokku panna suureks pildiks. Töö nõuab pidevat tähelepanelikkust ja kohanemisvõimet, sest küberturvalisuse maailm on pidevas muutumises ning kriminaalid koos AI’ga on usinad uusi ründeviise leiutama.

Mida peab küberturbe analüütik oskama?

Töö on tehniliselt keerukas ning hea analüütik žongleerib mitme erineva oskuse vahel.

Esiteks nõuab roll põhjalikku arusaama IT infrastruktuurist, operatsioonisüsteemidest ja võrguliiklusest. Siim toob välja, et oluline on ka pidev eneseharimine ja tehnoloogia arengutega kursis olemine – uued protokollid, haavatavused ja turvameetmed on pea igapäevane nähtus.

Teiseks kasutavad SOC analüütikud mitmesuguseid tööriistu ja tehnoloogiaid, sealhulgas logifailide analüsaatoreid, turvamootoreid ja andmebaase. Need vahendid aitavad neil tuvastada anomaaliaid ja jälgida süsteemi turvalisust.

Ja kolmandaks, lisaks tehnilistele oskustele on SOC analüütiku töös oluline ka suhtlemisoskus. Igapäevatöö sisaldab olulisel määral suhtlust nii klientide kui ka meeskonnaliikmetega. Oluline on suuta efektiivselt suhelda ja koostööd teha, et tagada ettevõtete küberjulgeolek.

Tahan saada SOC analüütikuks – aga kuidas?

SOC analüütiku roll pakub palju võimalusi karjääriks ja spetsialiseerumiseks küberturvalisuse vallas. Siim räägib, kuidas tema taust teadustöös on andnud talle unikaalse vaatenurga ja oskused, mis on tema töös kasulikud.

Siim, olles paar aastat CYBERS`is analüütiku rollis olnud, jagab saates nõuandeid neile, kes seda karjääri ette tahaks võtta. Ta soovitab alustada põhjaliku IT-teadmiste omandamisega, järgida küberturvalisuse uudiseid ja arendada pidevalt oma oskusi. Samuti rõhutab ta vajadust olla avatud uutele õppimisvõimalustele ja kohanemisvõimeline.

 

SOC analüütiku roll on küberturvalisuse maailmas kriitiline. See nõuab laialdasi tehnilisi teadmisi, pidevat enesearendamist ja suurepäraseid suhtlemisoskusi. Siim Pajusaare kogemus näitab, et selle ameti puhul on oluline olla uudishimulik, õppimisaldis ja valmis pidevaks arenguks.

Kuula “KüberCAST” podcasti täispikka episoodi, et saada veelgi põhjalikum ülevaade SOC analüütiku tööst ja selle mõjust kübermaailmale. #S1E26: Kuidas SOC Analüütik päästab päeva

 

*Kui tahad rohkem rollide kohta küberturbes kuulata, kuula ka CISO rolli kohta saadet: #S1E22: CISO positsioon ettevõttes

 

 

Viimased postitused

4. juuni 2024

Küberturvalisus tootmisettevõttes – väljakutsed ja õppetunnid Hanza Grupi näitel

Kiirelt areneval digiajastul seisab tootmissektor silmitsi üha suurema hulga küberjulgeoleku ohtudega. Rahvusvaheliste ning keerukate operatsioonidega ettevõtted peavad need ohud juba eos maandama, et kaitsta kriitilist infrastruktuuri. Loe blogist ja kuula saadet, kuidas Hanza Grupp sellele kõigele lähenenud on.

Loe edasi
3. juuni 2024

Märgiline sündmus küberturbes: CYBERS on ametlikult osa NEVERHACK grupist

CYBERS ühines Euroopa juhtiva küberjulgeoleku kontserniga NEVERHACK SAS, et tugevdada turupositsiooni, laiendada haaret ja pakkuda klientidele lisaväärtust.

Loe edasi
21. märts 2024

Teenusedisain ja küberturvalisus käsikäes: Tänapäeva digitaalsete lahenduste alustalad

Tänapäeva kiiresti arenevas digimaailmas on ettevõtete edu võti pakkuda mitte ainult innovaatilisi, vaid ka turvalisi teenuseid. KüberCASTi viimases osas jagas Andres Kostiv, teenusedisaini ja kasutajakogemuse ekspert, olulisi teadmisi ja näpunäiteid, kuidas integreerida küberturvalisus teenusedisaini, et luua kliendikeskseid ja turvalisi digilahendusi.

Loe edasi

Kas teil on probleeme küberkurjategijatega? Kas arvate, et olete ohus?

Pakume laiahaardelist valikut küberturvalisuse teenuseid, tooteid ja lahendusi. Vajaliku lahenduse paneme kokku vastavalt iga organisatsiooni vajadustele.