Kuidas alustada isikliku küberkaitsega?

CYBERS 22. jaan. 2024

Seekordne postitus on inspireeritud meie hiljutisest KüberCASTi episoodist, kus saatejuhtide Ronnie Jaanholdi ja Siim Pajusaare külaliseks oli Kaspar Jüristo. See episood pakub hindamatuid teadmisi igale digitaalsele kodanikule, kes soovib mõista ja parandada oma isiklikku küberturvalisust. CYBERSi ründava meeskonna tiimijuht Kaspar Jüristo, liitus saatejuhtidega, et arutada, kuidas igaüks meist saab kaitsta oma digitaalset identiteeti ja varasid. Tema rohkem kui neljateistkümne aasta pikkune kogemus infoturbe vallas ja spetsialiseerumine ründavale infoturbele annab talle ainulaadse perspektiivi, millest meil kõigil on midagi õppida.

Teadlikkus ennekõike

Me kõik oleme digitaalsed kodanikud, kes elavad pidevalt muutuvas digitaalses maailmas. Küberohud, nagu andmete kadu, usaldusväärsuse kaotus või isegi materiaalse vara kaotus, on reaalsed ja neid tuleb tõsiselt võtta. Isegi tavalise digitaalse allkirja ebaõige kasutamine võib viia tundmatuseni muutunud eluni.

Kaspar jagab, et isikliku küberkaitsega alustamine peaks keskenduma teadlikkuse tõstmisele ja ennetavatele meetmetele. Ta toob esile, et küberkurjategijad ei diskrimineeri – nad sihivad nii suuri ettevõtteid kui ka üksikisikuid. Ta purustab müüdi, et küberkurjategijad on huvitatud ainult suurtest organisatsioonidest, selgitades, et individuaalsed kasutajad on sageli haavatavamad ja kergemini sihtmärgiks.

Kõige levinumad ohud on seotud õngitsusrünnakutega, identiteedivargustega ja lunavara rünnakutega. Siiski on näha ka tõusvat trendi sotsiaalmeedia rünnakute ning andmeleketega seoses.

Praktilised nõuanded ja strateegiad

Kaspar jagab mitmeid praktilisi nõuandeid, mida iga digitaalne kodanik peaks järgima:

  • Teadlikkuse tõstmine: regulaarselt arutada ja jagada teavet uusimate petuskeemide ja ohutusnõuannete kohta.
  • Privaatsussätete ülevaatamine: kontrollida regulaarselt oma sotsiaalmeedia ja teiste digitaalsete kontode privaatsusseadeid.
  • Mitmeastmeline autentimine: kasutada seal, kus võimalik, lisaks paroolile ka teist turvaelementi.
  • Uuendatud seadmed: hoida oma seadmed ja tarkvara ajakohasena, et vältida turvavigasid.
  • Turvaline sisselogimine: kasuta paroolihaldureid ja vältida ühe parooli kasutamist mitmel platvormil.
  • Kasuta Passkeys lahendusi: turvalisem, mugavam ja kiirem autentimine.

Tulevikus on ka eraisikutel oodata veelgi keerukamaid küberohte, kus tehisintellekti ja masinõppe tehnoloogiate kuritarvitamine võib muuta rünnakud veelgi rafineeritumaks. Seetõttu on oluline pidevalt end harida ja olla teadlik uusimatest turbepraktikatest.

KüberCASTi viimane episood Kaspar Jüristoga on kohustuslik kuulamine kõigile, kes soovivad mõista ja parandada oma digitaalset turvalisust. Saadet kuula siit: #S2E28: Kuidas alustada isikliku küberkaitsega?

Jaga

Märksõnad

Märksõnad

Jaga

Viimased postitused

23. veebr. 2024

Andmeturbe ja tehisintellekti ajastu: strateegiline lähenemine digitaalsele transformatsioonile

Süvene andmeturbe ja tehisintellekti keerukesse, et mõista, kuidas need pöördelised tehnoloogiad muudavad äristrateegiaid ja tegevuse tõhusust.

Loe edasi
22. jaan. 2024

Kuidas alustada isikliku küberkaitsega?

Küberohud varitsevad meid kõikjal- loeme nendest uudistes ja teavituskampaaniaid on palju. Digitaalsetele varadele rakenduvad digitaalsed ohud- me võime jääda ilma oma andmetest, usaldusväärsusest või veel hullem- maisest varast. Piisab valesse kohta digitaalse allkirja jätmisest kui terve elu võib muutuda tundmatuseni. Loe postitust ja kuula seekordset episoodi, kust leiad olulised nõuanded ja strateegiad oma digitaalse identiteedi ja varade kaitsmiseks küberohtude eest.

Loe edasi
21. dets. 2023

Kuidas SOC analüütik päästab päeva: sissevaade küberturbe argipäeva

Seekord avavad Ronnie Jaanhold ja Siim Pajusaar ukse SOC (Security Operations Center) analüütiku rolli. See amet on küberturvalisuse lahutamatu osa, kuid paljudele seostub ametinimetusega rohkem küsimusi kui vastuseid.

Loe edasi

Kas teil on probleeme küberkurjategijatega? Kas arvate, et olete ohus?

Pakume laiahaardelist valikut küberturvalisuse teenuseid, tooteid ja lahendusi. Vajaliku lahenduse paneme kokku vastavalt iga organisatsiooni vajadustele.