Küberturvalisuse ministeerium

CYBERS 17. juuli 2023

KüberCast’il on seekord külas Liisa Past, kes on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi riikliku küberturvalisuse osakonna juht. Saatejuhid Ronnie Jaanhold ja Siim Pajusaar võtavad koos külalisega luubi alla ministeeriumi rolli riigi küberturvalisuses ning arutatakse ka selle üle, mida kodanikud ise ära teha saavad. 

Kui rääkida suurimatest riskidest küberturvalisuses, siis esikohal on kindlasti inimese käitumine ehk see, et ta käituks võimalikult turvaliselt. Samas tasub kindlasti välja tuua ka teenusetõkestusrünnete lained ning tarneahelaga seotud probleemid, mis endas küberriske ja –ohtusid kujutavad. 

Saates ei jää puutumata ka kübersõja teemad, sest nii Eesti kui teised riigid on kogenud küberründeid nii riigi elutähtsatele teenustele kui neile, mis lihtsalt ebamugavust põhjustavad. Liisa sõnul on Eesti jaoks tähtsaim, et meie süsteemid ja teenused püsiksid ning ta toob välja, et riigi eest seismine on küll lubatud, kuid kõik võtted selleks ei ole aktsepteeritavad. 

Lisaks tuleb teemaks AI ehk tehisintellekt, mis võib juturobotite näol inimeste elu lihtsamaks teha, kuid loomuliku keele tehisintellekt mõjutab oluliselt ka ründajate võimekust ja seetõttu muutub näiteks usutav õngitsemine krattide jaoks tunduvalt lihtsamaks.  

Meil kõigil on võimalik anda panus riigi küberturvalisusesse ning alustada võiks ise turvaliselt käitumisest. Kaks kõige lihtsamat viisi selleks on MFA ning tehnikavidinate mitte vedelema jätmine, millega saab meist igaüks hakkama. Teine variant riiklikku küberturbesse panustamiseks on läbi kolmeastmelise reservistruktuuri ehk kuulumine Riigi Infosüsteemide Ametisse, riigi IT-majade ridadesse või Küberkaitseliitu. 

Liisa, Ronnie ja Siimu mõtteid riiklikust küberturvalisusest kuula SIIT. 

 

Viimased postitused

26. sept. 2023

Mõistatuslik sumiseja – UVB-76

UVB-76 ehk the buzzer, on üks neist müsteeriumidest, mis on köitnud nii amatöörraadio entusiaste kui ka vandenõuteoreetikuid. Seekordses KüberCASTi saates on Saatejuhtidel Ronnie Jaanholdil ja Siim Pajusaarel külas Andrus Aaslaid – raadiosignaalide ja signaalianalüüsi entusiast, kes on hobikorras pühendanud aastaid UVB-76 ja sarnaste fenomenide uurimisele. Räägime fenomenist nimega UVB-76 mis oma olemuselt tundub lihtsalt sumisev raadiojaam kuid selle taga on peitumas palju muud.

Loe edasi
11. sept. 2023

Kes, mis ja miks on ISO 27001?

Saates räägitakse täpsemalt ISO 27001 standardist, selle vajalikkusest ning ka auditeerimisprotsessist. Selgeks saab see, et ISO 27001 sertifikaat on võimas tööriist infoturbe tagamiseks ja klientide usalduse suurendamiseks.

Loe edasi
28. aug. 2023

Tõus traditsioonilisest IT konverentsist tulevikku suunatud turvalisuse edendajani

Security Summit oli algupäraselt klassikaline IT konverents, mille peamiseks sihtgrupiks olid tehnilised spetsialistid. Konverentsi põhieesmärk on aga palju suurem – tõsta ühiskonna teadlikkust küberturvalisusest tervikuna. Seda mitte ainult IT-spetsialistidele, vaid kõigile, kes puutuvad kokku digitaalsete seadmete ja teenustega. Sel aastal on toimumas juba 14. Security Summit, olles suurem ja sisukam kui kunagi varem.

Loe edasi

Kas teil on probleeme küberkurjategijatega? Kas arvate, et olete ohus?

Pakume laiahaardelist valikut küberturvalisuse teenuseid, tooteid ja lahendusi. Vajaliku lahenduse paneme kokku vastavalt iga organisatsiooni vajadustele.