Küberturvalisuse ministeerium

CYBERS 17. juuli 2023

KüberCast’il on seekord külas Liisa Past, kes on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi riikliku küberturvalisuse osakonna juht. Saatejuhid Ronnie Jaanhold ja Siim Pajusaar võtavad koos külalisega luubi alla ministeeriumi rolli riigi küberturvalisuses ning arutatakse ka selle üle, mida kodanikud ise ära teha saavad. 

Kui rääkida suurimatest riskidest küberturvalisuses, siis esikohal on kindlasti inimese käitumine ehk see, et ta käituks võimalikult turvaliselt. Samas tasub kindlasti välja tuua ka teenusetõkestusrünnete lained ning tarneahelaga seotud probleemid, mis endas küberriske ja –ohtusid kujutavad. 

Saates ei jää puutumata ka kübersõja teemad, sest nii Eesti kui teised riigid on kogenud küberründeid nii riigi elutähtsatele teenustele kui neile, mis lihtsalt ebamugavust põhjustavad. Liisa sõnul on Eesti jaoks tähtsaim, et meie süsteemid ja teenused püsiksid ning ta toob välja, et riigi eest seismine on küll lubatud, kuid kõik võtted selleks ei ole aktsepteeritavad. 

Lisaks tuleb teemaks AI ehk tehisintellekt, mis võib juturobotite näol inimeste elu lihtsamaks teha, kuid loomuliku keele tehisintellekt mõjutab oluliselt ka ründajate võimekust ja seetõttu muutub näiteks usutav õngitsemine krattide jaoks tunduvalt lihtsamaks.  

Meil kõigil on võimalik anda panus riigi küberturvalisusesse ning alustada võiks ise turvaliselt käitumisest. Kaks kõige lihtsamat viisi selleks on MFA ning tehnikavidinate mitte vedelema jätmine, millega saab meist igaüks hakkama. Teine variant riiklikku küberturbesse panustamiseks on läbi kolmeastmelise reservistruktuuri ehk kuulumine Riigi Infosüsteemide Ametisse, riigi IT-majade ridadesse või Küberkaitseliitu. 

Liisa, Ronnie ja Siimu mõtteid riiklikust küberturvalisusest kuula SIIT. 

 

Viimased postitused

21. märts 2024

Teenusedisain ja küberturvalisus käsikäes: Tänapäeva digitaalsete lahenduste alustalad

Tänapäeva kiiresti arenevas digimaailmas on ettevõtete edu võti pakkuda mitte ainult innovaatilisi, vaid ka turvalisi teenuseid. KüberCASTi viimases osas jagas Andres Kostiv, teenusedisaini ja kasutajakogemuse ekspert, olulisi teadmisi ja näpunäiteid, kuidas integreerida küberturvalisus teenusedisaini, et luua kliendikeskseid ja turvalisi digilahendusi.

Loe edasi
4. märts 2024

RÜNNAK, mis läks maksma miljoneid

Mullu tabas lunavararünnak kaht Harjumaal tegutsevat metallitööstusettevõtet, kus töötab kokku ligi 400 inimest. Firmade juhid räägivad avatult, mis ja miks juhtus, et aidata teistel sarnaseid ohte vältida.

Loe edasi
23. veebr. 2024

Andmeturbe ja tehisintellekti ajastu: strateegiline lähenemine digitaalsele transformatsioonile

Süvene andmeturbe ja tehisintellekti keerukesse, et mõista, kuidas need pöördelised tehnoloogiad muudavad äristrateegiaid ja tegevuse tõhusust.

Loe edasi

Kas teil on probleeme küberkurjategijatega? Kas arvate, et olete ohus?

Pakume laiahaardelist valikut küberturvalisuse teenuseid, tooteid ja lahendusi. Vajaliku lahenduse paneme kokku vastavalt iga organisatsiooni vajadustele.