Küberkindlustus

CYBERS 1. märts 2023

Tänases KüberCASTis on saatekülaliseks Jonatan Jõks Seesam kindlustusest, kus tema vastutada on kaks väga erinevat teemat – liikluskindlustus ja küberkindlustus. Küberkindlustus on Eestis suhteliselt uus, seega uurivad Ronnie Jaanhold ja Siim Pajusaar, et mis eristab küberkindlustust teistest kindlustusliikidest, miks seda vaja on ning mis saab siis, kui arvutiga on toimunud „avarii“ ja kui palju see kõik maksab. 

Kindlustus tegeleb enamasti rahaliselt mõõdetavate kahjude hüvitamisega. Näiteks moraalne kahju ja mainekahju võivad olla mittetaastatavad ning samuti võib olla olukordi, kus ei teata, et kahju on tekkinud. Sageli arvatakse, et väiksemates ettevõtetes ei ole küberohtude pärast vaja muretseda, kuid tegelikkuses on just väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted küberpättidele hea sihtmärk, sest sihitakse neid, kellele on lihtsam ligi saada. Arvutiviirus ei vali endale sihtmärki ettevõtte suuruse järgi, seega juba ainuüksi viiruste tõttu tuleks kindlustusteemade peale mõelda. 

Küberkindlustus ei tundu olevat esimene kindlustusliik, mille peale inimesed mõtlevad. Küll aga tasub seda osta mitmetel põhjustel. Põhjuseid on mitmeid, näiteks finantsturvalisus, ligipääs ekspertidele ja enese usaldusväärsuse tõstmine. Näiteks hotellinduses võib küberprobleemide tõttu reaalne kahju tekkida sellest, kui süsteemid on maas ja broneeringuid ei ole võimalik teha. Selle tulemusena jäävad külalised tulemata ning hotellil tulu saamata.  

Kuigi küberturvalisuse ja -kindlustuse peale peaks mõtlema kõik organisatsioonid, on ka valdkondi, mida Seesami küberkindlustus hetkel ei kata. Näiteks ei ole võimalik Seesami tootega küberkindlustada riigiasutusi, elektrijaamu, suuremaid haiglaid ja krediidiasutusi.  

Tuleb siiski tõdeda, et küberkindlustus jäetakse ostmata tihti teadmatusest, et küberriski on võimalik kindlustada. Samuti seetõttu, et elatakse mõtteviisis, et risk ei puuduta meid ning teema on liiga keeruline.  

Päevakajaliste uudiste rubriigis räägib Siim krüpteeritud e-mailide lahendusest, mida Google pakkuma hakkab. Siinjuures on oluline teha meeldetuletus, et kui tarkvara pakub mingit seadistust, siis tuleb veenduda, et see oleks ka sisselülitatud. 

Küberkindlustusest saad täpsemalt kuulata SIIT. 

Viimased postitused

23. veebr. 2024

Andmeturbe ja tehisintellekti ajastu: strateegiline lähenemine digitaalsele transformatsioonile

Süvene andmeturbe ja tehisintellekti keerukesse, et mõista, kuidas need pöördelised tehnoloogiad muudavad äristrateegiaid ja tegevuse tõhusust.

Loe edasi
22. jaan. 2024

Kuidas alustada isikliku küberkaitsega?

Küberohud varitsevad meid kõikjal- loeme nendest uudistes ja teavituskampaaniaid on palju. Digitaalsetele varadele rakenduvad digitaalsed ohud- me võime jääda ilma oma andmetest, usaldusväärsusest või veel hullem- maisest varast. Piisab valesse kohta digitaalse allkirja jätmisest kui terve elu võib muutuda tundmatuseni. Loe postitust ja kuula seekordset episoodi, kust leiad olulised nõuanded ja strateegiad oma digitaalse identiteedi ja varade kaitsmiseks küberohtude eest.

Loe edasi
21. dets. 2023

Kuidas SOC analüütik päästab päeva: sissevaade küberturbe argipäeva

Seekord avavad Ronnie Jaanhold ja Siim Pajusaar ukse SOC (Security Operations Center) analüütiku rolli. See amet on küberturvalisuse lahutamatu osa, kuid paljudele seostub ametinimetusega rohkem küsimusi kui vastuseid.

Loe edasi

Kas teil on probleeme küberkurjategijatega? Kas arvate, et olete ohus?

Pakume laiahaardelist valikut küberturvalisuse teenuseid, tooteid ja lahendusi. Vajaliku lahenduse paneme kokku vastavalt iga organisatsiooni vajadustele.