Küberkindlustus

CYBERS 1. märts 2023

Tänases KüberCASTis on saatekülaliseks Jonatan Jõks Seesam kindlustusest, kus tema vastutada on kaks väga erinevat teemat – liikluskindlustus ja küberkindlustus. Küberkindlustus on Eestis suhteliselt uus, seega uurivad Ronnie Jaanhold ja Siim Pajusaar, et mis eristab küberkindlustust teistest kindlustusliikidest, miks seda vaja on ning mis saab siis, kui arvutiga on toimunud „avarii“ ja kui palju see kõik maksab. 

Kindlustus tegeleb enamasti rahaliselt mõõdetavate kahjude hüvitamisega. Näiteks moraalne kahju ja mainekahju võivad olla mittetaastatavad ning samuti võib olla olukordi, kus ei teata, et kahju on tekkinud. Sageli arvatakse, et väiksemates ettevõtetes ei ole küberohtude pärast vaja muretseda, kuid tegelikkuses on just väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted küberpättidele hea sihtmärk, sest sihitakse neid, kellele on lihtsam ligi saada. Arvutiviirus ei vali endale sihtmärki ettevõtte suuruse järgi, seega juba ainuüksi viiruste tõttu tuleks kindlustusteemade peale mõelda. 

Küberkindlustus ei tundu olevat esimene kindlustusliik, mille peale inimesed mõtlevad. Küll aga tasub seda osta mitmetel põhjustel. Põhjuseid on mitmeid, näiteks finantsturvalisus, ligipääs ekspertidele ja enese usaldusväärsuse tõstmine. Näiteks hotellinduses võib küberprobleemide tõttu reaalne kahju tekkida sellest, kui süsteemid on maas ja broneeringuid ei ole võimalik teha. Selle tulemusena jäävad külalised tulemata ning hotellil tulu saamata.  

Kuigi küberturvalisuse ja -kindlustuse peale peaks mõtlema kõik organisatsioonid, on ka valdkondi, mida Seesami küberkindlustus hetkel ei kata. Näiteks ei ole võimalik Seesami tootega küberkindlustada riigiasutusi, elektrijaamu, suuremaid haiglaid ja krediidiasutusi.  

Tuleb siiski tõdeda, et küberkindlustus jäetakse ostmata tihti teadmatusest, et küberriski on võimalik kindlustada. Samuti seetõttu, et elatakse mõtteviisis, et risk ei puuduta meid ning teema on liiga keeruline.  

Päevakajaliste uudiste rubriigis räägib Siim krüpteeritud e-mailide lahendusest, mida Google pakkuma hakkab. Siinjuures on oluline teha meeldetuletus, et kui tarkvara pakub mingit seadistust, siis tuleb veenduda, et see oleks ka sisselülitatud. 

Küberkindlustusest saad täpsemalt kuulata SIIT. 

Viimased postitused

26. sept. 2023

Mõistatuslik sumiseja – UVB-76

UVB-76 ehk the buzzer, on üks neist müsteeriumidest, mis on köitnud nii amatöörraadio entusiaste kui ka vandenõuteoreetikuid. Seekordses KüberCASTi saates on Saatejuhtidel Ronnie Jaanholdil ja Siim Pajusaarel külas Andrus Aaslaid – raadiosignaalide ja signaalianalüüsi entusiast, kes on hobikorras pühendanud aastaid UVB-76 ja sarnaste fenomenide uurimisele. Räägime fenomenist nimega UVB-76 mis oma olemuselt tundub lihtsalt sumisev raadiojaam kuid selle taga on peitumas palju muud.

Loe edasi
11. sept. 2023

Kes, mis ja miks on ISO 27001?

Saates räägitakse täpsemalt ISO 27001 standardist, selle vajalikkusest ning ka auditeerimisprotsessist. Selgeks saab see, et ISO 27001 sertifikaat on võimas tööriist infoturbe tagamiseks ja klientide usalduse suurendamiseks.

Loe edasi
28. aug. 2023

Tõus traditsioonilisest IT konverentsist tulevikku suunatud turvalisuse edendajani

Security Summit oli algupäraselt klassikaline IT konverents, mille peamiseks sihtgrupiks olid tehnilised spetsialistid. Konverentsi põhieesmärk on aga palju suurem – tõsta ühiskonna teadlikkust küberturvalisusest tervikuna. Seda mitte ainult IT-spetsialistidele, vaid kõigile, kes puutuvad kokku digitaalsete seadmete ja teenustega. Sel aastal on toimumas juba 14. Security Summit, olles suurem ja sisukam kui kunagi varem.

Loe edasi

Kas teil on probleeme küberkurjategijatega? Kas arvate, et olete ohus?

Pakume laiahaardelist valikut küberturvalisuse teenuseid, tooteid ja lahendusi. Vajaliku lahenduse paneme kokku vastavalt iga organisatsiooni vajadustele.