KüberCast – mis? miks? kellele?

CYBERS 19. jaan. 2023

KüberCast on podcast, kus arutletakse avatult küberturvalisuse müütide ja tabude üle. Saatejuhtideks on Ronnie Jaanhold ja Siim Pajusaar. Avasaates on teemaks nii päevakajalised kübermaailma uudised kui ka alustatakse seitsme surmapatu ülevaatega.

Üha rohkem jõuavad küberkelmid meieni erinevate sotsiaalmeediakanalite kaudu. Näiteks on viimasel ajal olnud kuulda WhatsAppi’i kasutajate kontode kompromiteerimisest kui ka üldiselt häkitud kontodest. Pahalasi tuleb järjest juurde, mistõttu muutub küberteadlikkus veelgi olulisemaks. Võõrad pole ka juhtumid, kus küberkelmid pääsevad mööda mängleva kerglusega kasutajanimest ja paroolist ning ongi pahatahtlik samm tehtud.

Esimeses episoodis arutlevad Ronnie ja Siim kahe esimese surmapatu üle. Kuid mis surmapatud üldse on? Need on lihtsad asjad, mida unustades ning iseenesest mõistetavana võttes, võib kogeda katastroofilisi tagajärgi. Võib ka öelda, et tegemist pole ühe konkreetse asjaga, vaid põhimõtetega, kuidas käituda. Ühe põhimõtte üksikrikkumine ei pruugi olla halb, kuid paljude süsteemne rikkumine võib seda olla.

Esimene surmapatt on organisatsioonides töötajate mitte koolitamine. Ettevõtetes tuleks küberturvalisusele tähelepanu pöörata ning oma meeskonda pidevalt harida. Miks mitte lausa igapäevaselt, sest inimestel tekivad paratamatult harjumused – küberhügieen vajub tagaplaanile, sest inimene armastab mugavust. Koolitamine ei pea olema kuiv ega igav, vaid miks mitte õppida üksteise kogemustest ning viltuvedamistest. Töötajaid tuleks julgustada, et kui midagi juhtub, siis on aktsepteeritav seda jagada. Näiteks on tänapäeval liikvel palju õngitsuskirju (phishing), mis tulevad e-mailina ning näevad välja üsna usutavad. Kirjasaajal palutakse teha mingi toiming, olgu selleks näiteks sisselogimine või hiireklikk. Siinkohal tuleks töötajatele südamele panna, et kui midagi sellist juhtub, siis tuleks kohe pöörduda näiteks IT-spetsialisti poole.

Teiseks surmapatuks on küberturvalisuse käsitlemine ainult tehnoloogiliste probleemidena. Tehnoloogia ja tehnika on tänapäeval väga keerulised ja lihtne on mõelda, et kõik küberturvalisuse probleemid on tehnoloogiaga lahendatavad. Loomulikult on tehnoloogial suur osa küberturvalisuse probleemide lahendamisel, kuid unustada ei tohiks ka inimfaktorit. Üks ei saa ilma teiseta ja vastupidi. Tehnoloogia on ja jääb meie ümber, seega kas või enda silmaringi huvides tuleb kasuks, end selle valdkonnaga kursis hoida.

KüberCast kickoff episoodi saad kuulata SIIT.

Jaga

Seotud teenused

Küberkaitse keskus

Loe edasi

Viimased postitused

21. märts 2024

Teenusedisain ja küberturvalisus käsikäes: Tänapäeva digitaalsete lahenduste alustalad

Tänapäeva kiiresti arenevas digimaailmas on ettevõtete edu võti pakkuda mitte ainult innovaatilisi, vaid ka turvalisi teenuseid. KüberCASTi viimases osas jagas Andres Kostiv, teenusedisaini ja kasutajakogemuse ekspert, olulisi teadmisi ja näpunäiteid, kuidas integreerida küberturvalisus teenusedisaini, et luua kliendikeskseid ja turvalisi digilahendusi.

Loe edasi
4. märts 2024

RÜNNAK, mis läks maksma miljoneid

Mullu tabas lunavararünnak kaht Harjumaal tegutsevat metallitööstusettevõtet, kus töötab kokku ligi 400 inimest. Firmade juhid räägivad avatult, mis ja miks juhtus, et aidata teistel sarnaseid ohte vältida.

Loe edasi
23. veebr. 2024

Andmeturbe ja tehisintellekti ajastu: strateegiline lähenemine digitaalsele transformatsioonile

Süvene andmeturbe ja tehisintellekti keerukesse, et mõista, kuidas need pöördelised tehnoloogiad muudavad äristrateegiaid ja tegevuse tõhusust.

Loe edasi

Kas teil on probleeme küberkurjategijatega? Kas arvate, et olete ohus?

Pakume laiahaardelist valikut küberturvalisuse teenuseid, tooteid ja lahendusi. Vajaliku lahenduse paneme kokku vastavalt iga organisatsiooni vajadustele.