KüberCast – mis? miks? kellele?

CYBERS 19. jaan. 2023

KüberCast on podcast, kus arutletakse avatult küberturvalisuse müütide ja tabude üle. Saatejuhtideks on Ronnie Jaanhold ja Siim Pajusaar. Avasaates on teemaks nii päevakajalised kübermaailma uudised kui ka alustatakse seitsme surmapatu ülevaatega.

Üha rohkem jõuavad küberkelmid meieni erinevate sotsiaalmeediakanalite kaudu. Näiteks on viimasel ajal olnud kuulda WhatsAppi’i kasutajate kontode kompromiteerimisest kui ka üldiselt häkitud kontodest. Pahalasi tuleb järjest juurde, mistõttu muutub küberteadlikkus veelgi olulisemaks. Võõrad pole ka juhtumid, kus küberkelmid pääsevad mööda mängleva kerglusega kasutajanimest ja paroolist ning ongi pahatahtlik samm tehtud.

Esimeses episoodis arutlevad Ronnie ja Siim kahe esimese surmapatu üle. Kuid mis surmapatud üldse on? Need on lihtsad asjad, mida unustades ning iseenesest mõistetavana võttes, võib kogeda katastroofilisi tagajärgi. Võib ka öelda, et tegemist pole ühe konkreetse asjaga, vaid põhimõtetega, kuidas käituda. Ühe põhimõtte üksikrikkumine ei pruugi olla halb, kuid paljude süsteemne rikkumine võib seda olla.

Esimene surmapatt on organisatsioonides töötajate mitte koolitamine. Ettevõtetes tuleks küberturvalisusele tähelepanu pöörata ning oma meeskonda pidevalt harida. Miks mitte lausa igapäevaselt, sest inimestel tekivad paratamatult harjumused – küberhügieen vajub tagaplaanile, sest inimene armastab mugavust. Koolitamine ei pea olema kuiv ega igav, vaid miks mitte õppida üksteise kogemustest ning viltuvedamistest. Töötajaid tuleks julgustada, et kui midagi juhtub, siis on aktsepteeritav seda jagada. Näiteks on tänapäeval liikvel palju õngitsuskirju (phishing), mis tulevad e-mailina ning näevad välja üsna usutavad. Kirjasaajal palutakse teha mingi toiming, olgu selleks näiteks sisselogimine või hiireklikk. Siinkohal tuleks töötajatele südamele panna, et kui midagi sellist juhtub, siis tuleks kohe pöörduda näiteks IT-spetsialisti poole.

Teiseks surmapatuks on küberturvalisuse käsitlemine ainult tehnoloogiliste probleemidena. Tehnoloogia ja tehnika on tänapäeval väga keerulised ja lihtne on mõelda, et kõik küberturvalisuse probleemid on tehnoloogiaga lahendatavad. Loomulikult on tehnoloogial suur osa küberturvalisuse probleemide lahendamisel, kuid unustada ei tohiks ka inimfaktorit. Üks ei saa ilma teiseta ja vastupidi. Tehnoloogia on ja jääb meie ümber, seega kas või enda silmaringi huvides tuleb kasuks, end selle valdkonnaga kursis hoida.

KüberCast kickoff episoodi saad kuulata SIIT.

Jaga

Seotud teenused

Küberkaitse keskus

Loe edasi

Viimased postitused

23. veebr. 2024

Andmeturbe ja tehisintellekti ajastu: strateegiline lähenemine digitaalsele transformatsioonile

Süvene andmeturbe ja tehisintellekti keerukesse, et mõista, kuidas need pöördelised tehnoloogiad muudavad äristrateegiaid ja tegevuse tõhusust.

Loe edasi
22. jaan. 2024

Kuidas alustada isikliku küberkaitsega?

Küberohud varitsevad meid kõikjal- loeme nendest uudistes ja teavituskampaaniaid on palju. Digitaalsetele varadele rakenduvad digitaalsed ohud- me võime jääda ilma oma andmetest, usaldusväärsusest või veel hullem- maisest varast. Piisab valesse kohta digitaalse allkirja jätmisest kui terve elu võib muutuda tundmatuseni. Loe postitust ja kuula seekordset episoodi, kust leiad olulised nõuanded ja strateegiad oma digitaalse identiteedi ja varade kaitsmiseks küberohtude eest.

Loe edasi
21. dets. 2023

Kuidas SOC analüütik päästab päeva: sissevaade küberturbe argipäeva

Seekord avavad Ronnie Jaanhold ja Siim Pajusaar ukse SOC (Security Operations Center) analüütiku rolli. See amet on küberturvalisuse lahutamatu osa, kuid paljudele seostub ametinimetusega rohkem küsimusi kui vastuseid.

Loe edasi

Kas teil on probleeme küberkurjategijatega? Kas arvate, et olete ohus?

Pakume laiahaardelist valikut küberturvalisuse teenuseid, tooteid ja lahendusi. Vajaliku lahenduse paneme kokku vastavalt iga organisatsiooni vajadustele.