Kas järgmise põlvkonna tulemüüridel on tunded? AI tulemüürides – koletis või ingel?

CYBERS 8. nov. 2023

Kiiresti arenevas tehnoloogia maailmas on küberjulgeolek innovatsiooni esirinnas. Seekordses KüberCASTi episoodis jagab Marko Haarala Cisco’st mõtteid sellest, kuidas tehisintellekti (AI) ja keeleliideste integreerimine kujundab küberjulgeoleku tulevikku. Teeme postituses lühikokkuvõtte podcastist et mõista, kuidas AI revolutsiooniliselt küberjulgeoleku maailma muudab.

Marko Haarala, kes juhib Cisco’s Soome ja Baltikumi julgeolekuvaldkonna pingutusi, toob kaasa üle kahe dekaadi valdkonna kogemusi. Marko arutleb selle üle, kuidas julgeoleku maastik on muutunud alates 90ndatest, mil võrgud ja tehnoloogiad olid oluliselt tänapäevasest erinevamad. Rikkaliku taustaga erinevates julgeoleku aspektides leiab ta end nüüd Cisco’s töötamas tuleviku arhitektuuri kallal.

AI roll küberjulgeolekus

Vestlus algab tagasivaatega 2000. algusaastatele, mil “järgmise põlvkonna (next-generation)” oli tehnoloogia kõige kuumem märksõna. Kõike reklaamiti “next-gen”märgi all, kuid nüüd tundub, et tulevik kuulub tõesti AI-le. AI on imbunud julgeoleku valdkonda ja Marko rõhutab, et on parim aeg kasutada AI-d küberohtude tõhusaks tõrjumiseks. AI pole lihtsalt märksõna; see on küberjulgeoleku maailmas mängumuutja. Marko rõhutab, et ettevõtted peavad omandama andmetega töötamise oskused, et olla AI maailmas edukad. AI õitseb andmetest ja see on jõuallikas, mis ajendab AI integreerimist erinevatesse turvatoodetesse. Kuna küberriskid muutuvad ja arenevad kiire tempoga, on AI kriitiline vahend, et aidata küberturbe spetsialistidel sammu pidada.

AI tulemüüri–assistent

Cisco märkimisväärne näide tehisintelligentsi integreerimisest on AI-toega tulemüüriabi. See abiline/assistent on loodud lihtsustama tulemüüri seadistuste loomist, auditit, testimist ja tõrkeotsingut. Kasutajad saavad nüüd ka tulemüüriga vestelda, selle asemel et reegleid käsitsi konfigureerida ja see muudab protsessi efektiivsemaks ja veavabamaks. Kuigi tulemüüridel pole tundeid, juhendavad inimesi AI-poolt loodud isiksused, et kasutajatel oleks parem ja mugavam turbevestlusi pidada.

Tuhandete tulemüüri reeglite keerulises keskkonnas saab AI mängida võtmerolli just reeglite analüüsimisel ja optimeerimisel. See aitab spetsialistidel mõista oma turbepoliitikate mõjusid ja tuvastada võimalikke probleeme enne kui need kriitilisteks muutuvad. Keelemudelid, nagu AI, on küberjulgeolekus uskumatult võimsad tööriistad. Need suudavad töödelda suuri andmemahtusid, tuvastada kõrvalekaldeid ja korreleerida teavet, et pakkuda võimalikest ohtudest terviklikku ülevaadet. Küberjulgeoleku maailmas on andmed uus nafta ja AI on selle jõu käsitlemise vahend.

AI tuleviku teekaart küberjulgeolekus näib lootustandev. Cisco rakendab juba AI lahendusi erinevates toodetes, näiteks nende Meraki pilvepõhises platvormis. Eesmärk on kasutada AI-d mitte ainult probleemide esiletoomiseks, vaid ka lahenduste pakkumiseks, muutes küberjulgeolek tõhusamaks ja efektiivsemaks.

Kvaliteetsetel andmetel on tähtis roll

AI edukus küberjulgeolekus sõltub suuresti andmete kvaliteedist, mida talle toidetakse. Marko rõhutab, et kui söödad AI-le pahatahtlikke andmeid, annab see kahjulikke vastuseid. Seetõttu on oluline tagada, et AI koolitusandmed oleksid täpsed ja usaldusväärsed. Marko tunnistab, et AI võib pakkuda uskumatuid teadmisi, kuid rõhutab ka, et vastuste kvaliteet sõltub esitatud küsimustest. On oluline, et kasutajad sõnastaksid oma päringud efektiivselt, et saada AI-st tähendusrikast teavet.

Küberjulgeoleku tõhustamiseks on oluline lammutada tõkked erinevate turvatehnoloogiate vahel. Kui erinevad süsteemid saavad omavahel suhelda ja jagada andmeid, saab AI pakkuda põhjalikumat ülevaadet potentsiaalsetest ohtudest. See lähenemine on eriti väärtuslik keerukate ning mitmekülgsuste rünnakute tuvastamisel.

 

AI integreerimine küberjulgeoleku maailma pole pelgalt trend, vaid hädavajalik samm. Marko Haarala rõhutab, et AI aitab julgeolekuprofessionaalidel optimeerida oma tegevusi, teha paremaid otsuseid ja püsida samas tempos kiiresti areneva ohtude maastikuga. Kui AI jätkab arengut, võime oodata tulevikku, kus vestlused tulemüüridega on sama levinud kui Google’ilt juhiste küsimine.

Kuula seekordset episoodi koos Marko Haaralaga (CISCO) ja saatejuhtide Ronnie Jaanholdi ja Siim Pajusaarega, et mõista paremini kuidas küberjulgeolek ja AI maailm kokku käivad SIIT > KüberCASt #23

 

Viimased postitused

21. märts 2024

Teenusedisain ja küberturvalisus käsikäes: Tänapäeva digitaalsete lahenduste alustalad

Tänapäeva kiiresti arenevas digimaailmas on ettevõtete edu võti pakkuda mitte ainult innovaatilisi, vaid ka turvalisi teenuseid. KüberCASTi viimases osas jagas Andres Kostiv, teenusedisaini ja kasutajakogemuse ekspert, olulisi teadmisi ja näpunäiteid, kuidas integreerida küberturvalisus teenusedisaini, et luua kliendikeskseid ja turvalisi digilahendusi.

Loe edasi
4. märts 2024

RÜNNAK, mis läks maksma miljoneid

Mullu tabas lunavararünnak kaht Harjumaal tegutsevat metallitööstusettevõtet, kus töötab kokku ligi 400 inimest. Firmade juhid räägivad avatult, mis ja miks juhtus, et aidata teistel sarnaseid ohte vältida.

Loe edasi
23. veebr. 2024

Andmeturbe ja tehisintellekti ajastu: strateegiline lähenemine digitaalsele transformatsioonile

Süvene andmeturbe ja tehisintellekti keerukesse, et mõista, kuidas need pöördelised tehnoloogiad muudavad äristrateegiaid ja tegevuse tõhusust.

Loe edasi

Kas teil on probleeme küberkurjategijatega? Kas arvate, et olete ohus?

Pakume laiahaardelist valikut küberturvalisuse teenuseid, tooteid ja lahendusi. Vajaliku lahenduse paneme kokku vastavalt iga organisatsiooni vajadustele.