Haavatavuse hindamine, tungimistestimine ja lööktestimine – mis ja milleks?

CYBERS 18. jaan. 2022

Paljud IT meeskonnad, kes on pealkirjas nimetatud turvatestidega kokku puutunud, ei tea sageli, mis nende kolme erinevus on ning millist neist oleks nende organisatsioonil kõige tõhusam antud ajahetkel kasutada. Kuigi nad ongi kontseptuaalselt võrdlemisi sarnased, on neil siiski palju erinevusi. Nende kolme vahel valimine sõltub eelkõige testimise eesmärkidest.  

Püramiid joonisel visualiseerib hästi nende peamisi erinevusi ulatuse ja sügavuse skaalal. 

Mõisted: 

Vulnerability assessment- Haavatavuse hindamine 

Penetration Testing – Tungimistestimine 

Red Teaming – Lööktestimine 

Haavatavuse hindamine – mis, miks ja kuidas 

 • Haavatavuse hindamise meetodiga kaardistatakse ära ettevõttes aegunud tarkvara ja mittekorrektsed seadistused automatiseeritud tööriistades. 
 • Teenus võimaldab  avastada, tuvastada, kategoriseerida ja hallata haavatavusi ja nõrkusi IT süsteemides. Näiteks puuduvaid turvapaikasid või ebaturvalisi seadistusi. Samuti tuvastatakse sellega, millise tarkvara või riistvara kasutusiga on lõppenud või lõppemas ning kus puuduvad turvalisuse seisukohast olulised värskendused.  
 •  Haavatavuse hinnangud võivad olla nii sisemised kui välised. Välise haavatavuse hindamise mõte on tuvastada võrgust nähtavad avatud ja haavatavad süsteemid. See aitab vähendada võimalikke intsidente ja juhuslikku andmeleket. Kuid lisaks sellele on vaja sisemist skannimist, et katta ära ka süsteemid, mis on nähtavad ainult ettevõtte sisevõrgust.

Tungimistgestimine – mis, miks ja kuidas 

 •  See meetod viib haavatavuse hindamise järgmisele tasemele. Nagu nimigi vihjab, üritatakse tungimistestimise käigus erinevaid teid pidi süsteemidesse sisse tungida. Selle teenuse eesmärk on tuvastada lavastatud rünnaku abil erinevate süsteemide nõrkused. 
 • Meetod aitab koguda väärtuslikku infot erinevate rakenduste ja süsteemide tugevuste ja nõrkuste kohta, arvestades samas sellega, et need muutuvad ajas vastavalt arenduse elutsüklile. 
 • Meetodi tulemiks on väga põhjalik raport leidude ning parenduste soovitustega. Juhtkonna jaoks sisaldab raport ka kontsentreeritud kokkuvõtet.

Lööktestimine ja selle tüübid 

 

 

Allikas: https://www.ranorex.com/black-box-testing-tools/

 

Allikas: https://www.vaadata.com/blog/black-grey-or-crystal-box-web-pen-testing-3-different-options/ 

Lööktestimine – mis, miks ja kuidas

 • Lööktestimise meetod annab ausa pildi sellest, milline on antud hetkel ettevõtte ja selle meeskondade turvalisuse alane olukord ja reageerimise võimekus. 
 • Meetod annab võimaluse panna oma IT meeskond, tööriistad, protsessid ja tehnikad proovile. Teenuse eesmärk on tuvastada lüngad ja parenduskohad. 
 • Meetodi idee on rünnata ettevõtet samal viisil nagu häkkerid seda teevad.  
 • Lavastatud kogemus on oluliselt odavam kui reaaleluline rünnak. 
 • Meetod aitab hästi mõista, miks ja kuhu on vaja IT turvalisuse vallas tähelepanu pöörata ja investeerida.  
 • Meetodi tulemiks on väga põhjalik raport leidude ning parenduste soovitustega. Antud raportit on võimalik kasutada ka investeeringud turvalisusesse eelarve täiendamiseks Juhtkonna jaoks sisaldab raport ka kontsentreeritud kokkuvõtet. 

Lööktestimise ja tungimistestimise erinevused

Kokkuvõte

 

Ükski neist kolmest meetodist ei ole turvatestimise võluvits. Nende kolme vahel valimine sõltub teie enda proovile panemise eesmärkidest.  Haavatavuse hindamisega saab kätte nö „madalal rippuvad viljad“.  Tungimistestimine aitab juba teatud süsteemides sügavamale vaadata ja nõrku kohti avastada.  

Lööktestimine on hea viis, et panna proovile organisatsiooni võimekust tervikuna. Selle meetodi puhul toimub rünnak päris maailmas ja sihtmärgiks on töötajad oma igapäevaste töövahendite ja harjumustega.  

Kas te pole oma süsteemide ja rakenduste turvalisuses päris kindel? Soovite mõista, kas teie meeskonna võimekus rünnakutele reageerida on tasemel? 

Võtke meiega ühendust – aitame leida sobivaima meetodi testimiseks ja anname soovitusi parendusteks.

Viimased postitused

20. apr. 2022

Rita Käit-Vares: kiirustamine ja hajutatud tähelepanu on vesi küberpättide rahaveskile

Küberründe kahjusid ei saa panna alati numbrite keelde, kuid küberkurjategijad on tajunud ära piiri, kui palju on ettevõtted nõus maksma lunavararünnaku lõpetamise eest – see on keskmiselt 5% ettevõtte aastasest müügitulust. Räägime küberohtudest ja nende ennetamise võimalustest. Intervjuu Security Software OÜ partneri ja juhatuse liikme Rita Käit-Varesega.

Loe edasi
19. jaan. 2022

Mida on tegelikult turvaseire ehk SOC-i üles ehitamiseks vaja?

Ennekõike on SOC keskuse mõte see, et teil oleks turvalisusega seotud intsidentidest reaalajas koondatud ülevaade ja neile oleks võimalik mõne minuti jooksul reageerida. Panime kirja tähelepanekud, mida on mõistlik teada SOC-i üles ehitamisest.

Loe edasi
19. jaan. 2022

Kuidas aitab majasisene turvaseire (SOC) leevendada küberohte?

Küberturvalisus on küll teema, millest on hakatud rohkem rääkima, kuid jätkuvalt suhtutakse sellesse pigem reaktiivselt ja mitte proaktiivselt. Ehk siis oma ettevõtte kontekstis hakatakse sellele tõsisemalt mõtlema alles siis, kui midagi on juba juhtunud. 

Loe edasi

Kas teil on probleeme küberkurjategijatega? Kas arvate, et olete ohus?

Pakume laiahaardelist valikut küberturvalisuse teenuseid, tooteid ja lahendusi. Vajaliku lahenduse paneme kokku vastavalt iga organisatsiooni vajadustele.