Mis on digitaalne jalajälg ja kuidas seda ära kasutatakse?

CYBERS 31. juuli 2023

Kogu digimaailma ja meie tegevust selles saab vaadelda kui metsa – digitaalset metsa. See on selline müstiline paik, kus iga aktiivne ja passiivne samm jätab jälje.  

Aktiivsed sammud selles digitaalses metsas on need, mida me ise internetis teadlikult ja tahtlikult teeme. Selleks võivad olla sotsiaalmeedia postitused, kommentaarid, meie poolt jagatud fotod ja videod ning muud avalikud tegevused. Lisaks sotsiaalmeediale hõlmab aktiivne digitaalne jalajälg ka meie osalemist veebifoorumites, kommentaaride jätmist uudistelehtede artiklitele, osalemist veebiküsitlustel ja muudel avalikel veebitegevustel. Iga selline samm jätab jälje meie teekonnale läbi digitaalse metsa. 

Meie aktiivne digitaalne jalajälg võib olla oluline nii isiklikus kui ka professionaalses kontekstis. Tööandjad, kliendid, äripartnerid ja isegi sõbrad võivad meid rohkema info jaoks googeldada. Seetõttu on oluline olla teadlik, millist sisu me internetis jagame ja millise mulje see jätab. 

Teised sammud on passiivsed sammud, nagu metsas on okste ja taimede peale astumine, ehk mitte tahtlik. Passiivsed sammud hõlmavad kõike, mida me ise ehk otseselt ei avalda ja postita, kuid mille tõttu jääb meie tegevustel ja harjumustel jälg maha. Näiteks meie seadmed, nagu nutitelefonid ja nutikellad, koguvad pidevalt andmeid meie liikumise, tervise ja harjumuste kohta. Kuigi need andmed võivad tunduda esmapilgul kahjutud, võivad need siiski anda üsna detailsed teadmised meie igapäevaelu kohta. 

Loomulikult ei tähenda see, et peaksime end interneti eest peitma või loobuma tehnoloogia kasutamisest. Pigem peaksime olema teadlikud sellest, millist teavet me avaldame ja milline mõju see võib meie elule olla. Samuti on oluline teadvustada, et meil on õigus oma andmete kustutamisele ja unustamisele vastavalt andmekaitseõigusele. Alati tasub küsida endalt enne postitamist: kas see, mida ma jagada plaanin, kajastab minu väärtusi ja identiteeti ning kas ma olen valmis selle jälje endast maha jätma? Tehnoloogia areng on toonud meie ellu suure mugavuse, kuid see nõuab ka suuremat teadlikkust, et mitte sattuda soovimatutesse olukordadesse. 

Järgmiseks soovitame Sul mõelda, milliseid meetmeid saad võtta oma digitaalse jalajälje haldamiseks ja privaatsuse kaitseks. Jaga oma teadmisi ja kogemusi ka sõprade ja perega, et suurendada üldist teadlikkust digitaalse jalajälje mõjust ja tähtsusest.   

KüberCast´i seekordses osas räägivad saatejuhid Ronnie Jaanhold ja Siim Pajusaar digitaalsest jalajäljest ja sellest, kuidas see meie elu võib mõjutada.  Kuula seekordset episoodi, et selles digitaalses metsas mitte ära eksida ja mõista, kuidas nende jälgedega edasi peaks toimetama SIIT 

Viimased postitused

21. märts 2024

Teenusedisain ja küberturvalisus käsikäes: Tänapäeva digitaalsete lahenduste alustalad

Tänapäeva kiiresti arenevas digimaailmas on ettevõtete edu võti pakkuda mitte ainult innovaatilisi, vaid ka turvalisi teenuseid. KüberCASTi viimases osas jagas Andres Kostiv, teenusedisaini ja kasutajakogemuse ekspert, olulisi teadmisi ja näpunäiteid, kuidas integreerida küberturvalisus teenusedisaini, et luua kliendikeskseid ja turvalisi digilahendusi.

Loe edasi
4. märts 2024

RÜNNAK, mis läks maksma miljoneid

Mullu tabas lunavararünnak kaht Harjumaal tegutsevat metallitööstusettevõtet, kus töötab kokku ligi 400 inimest. Firmade juhid räägivad avatult, mis ja miks juhtus, et aidata teistel sarnaseid ohte vältida.

Loe edasi
23. veebr. 2024

Andmeturbe ja tehisintellekti ajastu: strateegiline lähenemine digitaalsele transformatsioonile

Süvene andmeturbe ja tehisintellekti keerukesse, et mõista, kuidas need pöördelised tehnoloogiad muudavad äristrateegiaid ja tegevuse tõhusust.

Loe edasi

Kas teil on probleeme küberkurjategijatega? Kas arvate, et olete ohus?

Pakume laiahaardelist valikut küberturvalisuse teenuseid, tooteid ja lahendusi. Vajaliku lahenduse paneme kokku vastavalt iga organisatsiooni vajadustele.