Mis on digitaalne jalajälg ja kuidas seda ära kasutatakse?

CYBERS 31. juuli 2023

Kogu digimaailma ja meie tegevust selles saab vaadelda kui metsa – digitaalset metsa. See on selline müstiline paik, kus iga aktiivne ja passiivne samm jätab jälje.  

Aktiivsed sammud selles digitaalses metsas on need, mida me ise internetis teadlikult ja tahtlikult teeme. Selleks võivad olla sotsiaalmeedia postitused, kommentaarid, meie poolt jagatud fotod ja videod ning muud avalikud tegevused. Lisaks sotsiaalmeediale hõlmab aktiivne digitaalne jalajälg ka meie osalemist veebifoorumites, kommentaaride jätmist uudistelehtede artiklitele, osalemist veebiküsitlustel ja muudel avalikel veebitegevustel. Iga selline samm jätab jälje meie teekonnale läbi digitaalse metsa. 

Meie aktiivne digitaalne jalajälg võib olla oluline nii isiklikus kui ka professionaalses kontekstis. Tööandjad, kliendid, äripartnerid ja isegi sõbrad võivad meid rohkema info jaoks googeldada. Seetõttu on oluline olla teadlik, millist sisu me internetis jagame ja millise mulje see jätab. 

Teised sammud on passiivsed sammud, nagu metsas on okste ja taimede peale astumine, ehk mitte tahtlik. Passiivsed sammud hõlmavad kõike, mida me ise ehk otseselt ei avalda ja postita, kuid mille tõttu jääb meie tegevustel ja harjumustel jälg maha. Näiteks meie seadmed, nagu nutitelefonid ja nutikellad, koguvad pidevalt andmeid meie liikumise, tervise ja harjumuste kohta. Kuigi need andmed võivad tunduda esmapilgul kahjutud, võivad need siiski anda üsna detailsed teadmised meie igapäevaelu kohta. 

Loomulikult ei tähenda see, et peaksime end interneti eest peitma või loobuma tehnoloogia kasutamisest. Pigem peaksime olema teadlikud sellest, millist teavet me avaldame ja milline mõju see võib meie elule olla. Samuti on oluline teadvustada, et meil on õigus oma andmete kustutamisele ja unustamisele vastavalt andmekaitseõigusele. Alati tasub küsida endalt enne postitamist: kas see, mida ma jagada plaanin, kajastab minu väärtusi ja identiteeti ning kas ma olen valmis selle jälje endast maha jätma? Tehnoloogia areng on toonud meie ellu suure mugavuse, kuid see nõuab ka suuremat teadlikkust, et mitte sattuda soovimatutesse olukordadesse. 

Järgmiseks soovitame Sul mõelda, milliseid meetmeid saad võtta oma digitaalse jalajälje haldamiseks ja privaatsuse kaitseks. Jaga oma teadmisi ja kogemusi ka sõprade ja perega, et suurendada üldist teadlikkust digitaalse jalajälje mõjust ja tähtsusest.   

KüberCast´i seekordses osas räägivad saatejuhid Ronnie Jaanhold ja Siim Pajusaar digitaalsest jalajäljest ja sellest, kuidas see meie elu võib mõjutada.  Kuula seekordset episoodi, et selles digitaalses metsas mitte ära eksida ja mõista, kuidas nende jälgedega edasi peaks toimetama SIIT 

Viimased postitused

26. sept. 2023

Mõistatuslik sumiseja – UVB-76

UVB-76 ehk the buzzer, on üks neist müsteeriumidest, mis on köitnud nii amatöörraadio entusiaste kui ka vandenõuteoreetikuid. Seekordses KüberCASTi saates on Saatejuhtidel Ronnie Jaanholdil ja Siim Pajusaarel külas Andrus Aaslaid – raadiosignaalide ja signaalianalüüsi entusiast, kes on hobikorras pühendanud aastaid UVB-76 ja sarnaste fenomenide uurimisele. Räägime fenomenist nimega UVB-76 mis oma olemuselt tundub lihtsalt sumisev raadiojaam kuid selle taga on peitumas palju muud.

Loe edasi
11. sept. 2023

Kes, mis ja miks on ISO 27001?

Saates räägitakse täpsemalt ISO 27001 standardist, selle vajalikkusest ning ka auditeerimisprotsessist. Selgeks saab see, et ISO 27001 sertifikaat on võimas tööriist infoturbe tagamiseks ja klientide usalduse suurendamiseks.

Loe edasi
28. aug. 2023

Tõus traditsioonilisest IT konverentsist tulevikku suunatud turvalisuse edendajani

Security Summit oli algupäraselt klassikaline IT konverents, mille peamiseks sihtgrupiks olid tehnilised spetsialistid. Konverentsi põhieesmärk on aga palju suurem – tõsta ühiskonna teadlikkust küberturvalisusest tervikuna. Seda mitte ainult IT-spetsialistidele, vaid kõigile, kes puutuvad kokku digitaalsete seadmete ja teenustega. Sel aastal on toimumas juba 14. Security Summit, olles suurem ja sisukam kui kunagi varem.

Loe edasi

Kas teil on probleeme küberkurjategijatega? Kas arvate, et olete ohus?

Pakume laiahaardelist valikut küberturvalisuse teenuseid, tooteid ja lahendusi. Vajaliku lahenduse paneme kokku vastavalt iga organisatsiooni vajadustele.